Przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich określają czas, na który lekarz może wystawić receptę. Zgodnie z nim pacjent może otrzymać receptę na trzymiesieczną kurację.
Okres ważności recepty
Ponieważ recepta jest ważna jedynie przez 30 dni, lekarz może na jednej wizycie wystawić pacjentowi oddzielne recepty na trzy kolejne miesiące. Zastrzeżenie jest jednak takie, aby na recepcie znalazł się dzień, od którego pacjent może ją zrealizować.
Opakowania
Leki pakowane są często po 28 tabletek. Aby lekarz mógł zapewnić pacjentowi, który przyjmuje jedną tabletkę dziennie, 90 dni kuracji, musiałby zapisać mu 4 opakowania. Niestety wt takiej sytuacji zostałby przekroczony limit. Tym sposobem lekarz nie jest w stanie zapewnić pacjentowi trzymiesięcznej kuracji.
Lekarz specjalista
Zgodnie z ustawodawstwem lekarz rodzinny może wypisać receptę jedynie wtedy, gdy w dokumentacji medycznej znajduje się adnotacja od lekarza specjalisty dotycząca rozpoznania i zalecanych farmaceutyków.
Przeczytaj: Czy można kupić lek pomimo braku recepty?
Źródło: „Rzeczpospolita”, 22-23 czerwca 2011/ ak
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!