Czym jest prostata?
Otóż prostata, czyli inaczej stercz lub gruczoł krokowy, jest częścią męskiego układu rozrodczego. Narząd ten, o wielkości orzecha włoskiego, otaczający cewkę moczową (przewód wyprowadzający mocz z pęcherza), zlokalizowany jest z przodu od odbytnicy i poniżej pęcherza moczowego.
Zadaniem gruczołu krokowego jest produkcja płynu nasiennego, który wchodzi w skład spermy. Płyn nasienny z kolei jest mętną, białawą cieczą o zasadowym odczynie, w której zawieszone są plemniki produkowane w jądrach. Otaczająca prostatę mocna torebka, utworzona z mięśni gładkich, kurczy się podczas wytrysku i w ten sposób dochodzi do uwolnienia wydzieliny.
Zobacz także: Czy wiesz jakie są naturalne sposoby leczenia impotencji?
Kiedy spodziewać się problemów z prostatą?
Dolegliwości ze strony gruczołu krokowego z reguły dają o sobie znać mężczyznom po 50. roku życia, nierzadko znacznie uprzykrzając im życie. Powiększający się gruczoł, czy to z powodu tzw. łagodnego rozrostu (potocznie zwanego przerostem prostaty), czy też nowotworu, zaciskając światło cewki moczowej staje się przyczyną problemów podczas wizyt w toalecie.
Jakie są objawy przerostu prostaty?
Funkcjonowanie prostaty, a także jej rozrost, są ściśle związane z androgenami – męskimi hormonami płciowymi, m.in. z testosteronem. Z wiekiem w organizmie mężczyzny zmniejsza się produkcja androgenów, zarówno tych wytwarzanych przez jądra, jak i przez nadnercza (choć te drugie odgrywają mniejszą rolę). Stercz zaczyna się wówczas powiększać i jednocześnie zwężać światło cewki moczowej.
Dolegliwości w postaci utrudnionego oddawania moczu wąskim, przerywanym strumieniem, uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza, a niekiedy również pieczenia i świądu w trakcie załatwiania się, stopniowo przybierają na sile i stają się prawdziwą zmorą. Dokuczliwym objawem rozrostu stercza jest również coraz częstsza potrzeba wstawania w nocy do łazienki.
W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zatrzymania moczu, co wymaga pilnej interwencji urologicznej. Zalegający w pęcherzu mocz jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, stąd też często chorobom prostaty towarzyszą infekcje układu moczowego. Opisana przypadłość to tzw. łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli potoczny „przerost”.
Zobacz także: Jak zmniejszyć objawy chorób prostaty?
Co nasila objawy choroby?
Łagodny rozrost stercza może spotkać każdego mężczyznę i nie ma sztywnej reguły co do jego występowania, niemniej jednak niektóre sytuacje i czynniki, takie jak otyłość, bogata w tłuszcze dieta, czy brak aktywności fizycznej sprzyjają występowaniu choroby i nasileniu jej objawów.
Szacuje się, że około 60% sześćdziesięciolatków ma mniej lub bardziej nasiloną postać choroby, a aż 95% osiemdziesięciolatków cierpi na dolegliwości z nią związane.
Jakie są najczęstsze choroby prostaty?
Łagodny rozrost gruczołu krokowego nie jest jedyną chorobą, która może dotknąć prostatę. Co prawda spotykany i rozpoznawany jest on najczęściej, ale należy pamiętać, że oprócz tego bardzo powszechną i groźną chorobą jest rak gruczołu krokowego – jedna z częstszych przyczyn zgonów.
Mniej groźne i również bardzo często występujące są zapalenia prostaty. Mogą je powodować zakażenia bakteryjne lub mogą być tzw. nieinfekcyjne – związane z nadmierną aktywnością seksualną.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!