Rodzaje lekozależności

Leczenie radiojodem przy przestrzeganiu ustalonych zasad jest leczeniem bezpiecznym
Coraz więcej osób próbujących dostosować się do szybkiego tempa współczesnego życia, znajduje ukojenie w różnych środkach. Niektórzy z nich uzależniają się od nich, inni tylko się do nich przyzwyczajają. Zarówno nałóg, jak i przyzwyczajenie może być groźne dla dla zdrowia
/ 15.04.2009 18:55
Leczenie radiojodem przy przestrzeganiu ustalonych zasad jest leczeniem bezpiecznym

Toksykomania i przyzwyczajenie

Istnieje kilka rodzajów lekozależności. Najbardziej powszechne są jej dwie postacie. Pierwszą z nich określa się mianem nałogu, drugą – przyzwyczajenia. Jak sama nazwa wskazuje przyzwyczajenie jest lżejszą formą lekozależności niż nałóg. W połowie lat 90-tych stosowano podział na przyzwyczajenie do leku oraz toksykomanię.

Zobacz też:Zanim spróbujesz – narkotyki a zdrowie

Terminem „toksykomania” określano stan okresowego albo przewlekłego zatrucia spowodowanego działaniem toksyny, w tym przypadku substancji zawartej w leku (intoksykacja). Toksykoman czuje wewnętrzną potrzebę przyjmowania leku i stara się go zdobyć wszelkimi możliwymi sposobami. W tym wypadku uzależnienie od leku przypomina uzależnienie od narkotyku.

Zobacz też: Sfałszowane leki zagrażają życiu!

Nieco inne znaczenie ma pojęcie „przyzwyczajenie do leku”. Jest to stan, w którym człowiek czuje potrzebę przyjmowania leku, podobnie jak w przypadku toksykologii. Nie ma jednak najczęściej tendencji do zwiększania dawek, a jeśli taka tendencja już występuje – jest niewielka. Przyzwyczajenie wiąże się z zależnością psychiczną, bez zależności fizycznej.

Typy lekozależności

Istnieją jeszcze inne typy lekozależności, wśród których wyróżnia się:

  • typ amfetaminowy,
  • typ haszyszowy,
  • typ khat,
  • typ kokainowy,
  • typ morfinowy,
  • typ substancji halucynogennych.

Pamiętajmy, że uzależnienie od leków jest tak samo poważną chorobą, jak uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Podobnie też jak w przypadku alkoholizmu i narkomanii, wymaga leczenia, które obejmuje nie tylko ciało, ale również psychikę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA