Skutki lekomanii - czy leki mogą zaszkodzić?

Skutki lekomanii - czy leki mogą zaszkodzić?
Przyjmuję od dłuższego czasu leki, choć lekarz kazał mi je odstawić. Czuję jednak, że bez nich nie mogę dobrze funkcjonować. Wydaje mi się, że kiedy ich nie zażywam, czuję się znacznie gorzej. Czy skutki regularnego przyjmowania leków mogą być dla mnie niebezpieczne?
/ 15.04.2009 18:47
Skutki lekomanii - czy leki mogą zaszkodzić?

Leki mogą zaszkodzić

Chemia i nauki biologiczne rozwijają się w tak szybkim tempie, że niektórzy nie nadążają już za nazwami nowych środków pojawiających się na rynku. Są wśród nich leki zawierające pojedyncze pierwiastki, związki proste lub złożone. Niektóre z nich po pewnym czasie zażywania, stają się niezbędne dla naszego organizmu. Nam się natomiast wydaje, że bez nich nie funkcjonujemy już tak dobrze, jak podczas ich zażywania.

Zobacz też: Jak rozpoznać, czy dziecko sięga po alkohol lub narkotyki?

Nie można jednak wymienić ogólnych skutków nadużywania leków, ponieważ zależą one od rodzaju substancji, jej ilości oraz od tego, jak długo ją przyjmujemy. Istnieje więc wiele możliwych skutków regularnego zażywania leków. Są to m.in.:

- wzrost tolerancji na daną substancję, w wyniku czego człowiek musi przyjmować jej coraz więcej, żeby uzyskać oczekiwany efekt;
- zaburzenia umysłowe;
- halucynacje;
- uszkodzenia różnych narządów ciała, np. nerek, wątroby (podczas długotrwałego przyjmowania m.in. leków uspokajających i przeciwbólowych);
- pojawienie się bezsenności;
- interakcja między lekami, podczas przyjmowania przynajmniej dwóch substancji jednocześnie, co może prowadzić do wielu powikłań;
- usuwanie niektórych objawów chorób, a tym samym utrudnianie ich rozpoznania (m.in. podczas długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA