Zdaniem przedstawicieli Funduszu teraz jest szansa na odwrócenie niepokojącego trendu. Zła dieta, brak ruchu oraz otyłość są powiązane z 2,8 milionami przypadków zachorowań. W opinii autorów raportu liczba ta ma drastycznie wzrosnąć w ciągu następnych dziesięciu lat.
W wywiadzie dla BBC prof. Martin Wiseman, medyczny i naukowy doradca Funduszu, powiedział: ,,Zwiększenie liczby zachorowań na nowotwory spowodowana jest częściowo starzeniem się społeczeństwa, ale również coraz powszechniejszymi zmianami w stylu życia. Wraz z urbanizacją rośnie liczba chorób charakterystycznych dla współczesnych społeczeństw zachodnich. Należą do nich nie tylko nowotwory, ale i choroba wieńcowa, cukrzyca, otyłość oraz choroby płuc”.
Jak dodaje: ,,Wielu ludzi nie ma świadomości, jak duży wpływ na potencjalne ryzyko wystąpienia nowotworu mają czynniki takie jak: otyłość czy spożycie alkoholu. Jesteśmy bombardowani informacjami, które w ogóle nie sprzyjają rozwinięciu korzystnych nawyków zdrowotnych”.
Zdaniem profesora, zbliżający się szczyt Narodów Zjednoczonych, podczas którego odbędzie się debata dotycząca niezakaźnych chorób takich jak: nowotwory, choroba wieńcowa czy cukrzyca, pozwoli na podejście do tych problemów z perspektywy międzynarodowego zdrowia publicznego”.
Polecamy: serwis Nowotwory
Źródło: BBC/ar
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!