Sadzanie chorego po udarze na wózku - instruktaż

Na filmie, który stworzyli twórcy portalu Neuroaktywacja we współpracy z Bonifraterskim Centrum Zdrowia, można zobaczyć instruktaż, jak prawidłowo usadzić osobę po udarze na wózku.
Marta Słupska / 07.02.2017 09:37

Jak posadzić chorego po udarze na wózku?

Oprócz zastosowania pokazanych na tym filmie rad, warto podkreślić jeszcze kilka istotnych aspektów.

Rodzina, czy też opiekunowie chorego powinni zwracać baczną uwagę na to, by siedział  prosto na wózku. Można wykorzystać twarde poduszki za plecami. Jeżeli chory nie jest w stanie siedzieć samodzielnie w wózku, to potrzebuje podparcia od strony brzusznej i bocznej. Podnóżki wózka zakładamy tylko w trakcie jazdy. Jeśli wózek się nie porusza, pięty chorego powinny zawsze dotykać podłogi
– mówi Magdalena Selwod, fizjoterapuetka Bonifraterskiego Centrum Zdrowia.

Istotne jest, żeby pacjent miał ułożone nogi tak, jak na filmie: pięty przed kolanami, wsunięte do tyłu oraz żeby czuł podparcie na pięcie. Jeśli stopa opiera się tylko na palcach, pomagamy jej za pomocą podpórki, np. klina pod piętę. W ten sposób zwiększamy powierzchnie podparcia ciała, dzięki czemu regulujemy napięcie mięśniowe.

Gry pomagają rehabilitować chorych po udarze

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: udar, mózg, opieka