Komplikacje w poprzedniej ciąży
Jeżeli w poprzedniej ciąży wystąpiły komplikacje, najprawdopodobniej w kolejnych ciążach z seksu trzeba będzie zrezygnować. Dzieje się tak dlatego, że istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się tych samych problemów w obecnej ciąży. Seks podczas ciąży jest przeciwwskazany u kobiet, które w poprzedniej ciąży poroniły, wystąpił poród przedwczesny bądź pęknięcie pęcherza płodowego. W przypadku innych zaburzeń każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie ze swoim lekarzem.
Choroby przewlekłe i wiek matki
Czasami jeszcze przed ciążą wiadomo, że z powodu choroby lub wieku matki trzeba będzie zrezygnować z seksu przez całą długość jej trwania. Dzieje się tak, gdy matka jest bardzo młoda lub w zaawansowanym wieku. Natomiast do chorób przewlekłych, które same w sobie stwarzają ryzyko dla rozwijającego się płodu, zalicza się m.in. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, płuc, wady serca. W większości przypadków schorzenia te wykluczają możliwość współżycia podczas ciąży. Jednak każdy przypadek należy traktować indywidualnie i przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Polecamy: Jak się kochać, aby seks w ciąży był bezpieczny?
Komplikacje w obecnej ciąży
Niestety nie zawsze ciąża przebiega prawidłowo. Jeżeli powstałe zaburzenia zagrażają poronieniem, porodem przedwczesnym lub nieprawidłowym rozwojem płodu, należy ograniczyć wszelkie czynniki mogące to ryzyko zwiększyć. Kobieta w ciąży zagrożonej musi zredukować wysiłek fizyczny do minimum a czasami nie może nawet wstawać z łóżka. Dlatego seks w takiej ciąży jako duży wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany.
Do sytuacji zagrażających ciąży należą m.in.
- nieprawidłowo umiejscowione łożysko (łożysko przodujące),
- pęknięcie pęcherza płodowego,
- nawracające infekcje dróg moczowych,
- powtarzające się krwawienia z dróg rodnych,
- stan przedrzucawkowy (związany z bardzo wysokim ciśnieniem tętniczym),
- niekontrolowana cukrzyca
- ciąża mnoga (znacznie częściej występują porody przedwczesne).
Czytaj też: Wpływ ciąży na przebieg cukrzycy
Nie każde zaburzenie pojawiające się w ciąży oznacza konieczność zrezygnowania z seksu. Czasami trzeba powstrzymać się ze współżyciem tylko przez jakiś czas. Innym razem w ogóle nie jest to konieczne. Wszystkie wątpliwości należy rozważyć z lekarzem prowadzącym ciążę. Odpowie wyczerpująco na zadawane pytania, zdecyduje czy można cieszyć się seksem w danej sytuacji oraz doradzi jak się kochać, aby ciąża była bezpieczna.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!