Selfie źle wpływa na skórę – powoduje zmarszczki i szybsze starzenie

niebezpieczne selfie
Za każdym razem, gdy robisz sobie selfie lub spędzasz czas przed wyświetlaczem bądź monitorem, narażasz swoją skórę na działanie niebieskiego światła. Czym ono jest i jak na nas działa?
Marta Słupska / 12.07.2016 12:47
niebezpieczne selfie

Jak działa na nas niebieskie światło?

Niebieskie światło emitowane przez smartfony  może uszkadzać skórę i przyspieszać powstawanie zmarszczek, powoduje też pojawianie się cieni pod oczami, rozszerzonych porów i piegów. Problem może pojawić się u osób, które często używają telefonu i robią sobie selfie, czyli zdjęcia z trzymanego w ręku lub na kijku aparatu telefonicznego. Dermatolodzy uważają też, że na stan skóry wpływa również promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez smartfony.

Światło pochodzące z ekranu telefonu ma inną długość fali niż promieniowanie słoneczne, więc nie ochronią nas przed nim filtry stosowane w kosmetykach. Co ważne, emitują je też tablety i laptopy, a także lampy ledowe. High Energy Visible Light (HEV), czyli niebieskie światło, powoduje – podobnie jak zanieczyszczone powietrze oraz palenie tytoniu – generację wolnych rodników, a w konsekwencji uszkodzenie naskórka, skóry właściwej i DNA komórek. Zwiększa także ryzyko zmian przednowotworowych i nowotworowych skóry.

Specjaliści radzą więc ograniczać czas spędzony przed monitorem oraz ekranem telefonu, a dodatkowo co wieczór dokładnie oczyszczać twarz i aplikować serum z przeciwutleniaczami lub preparaty z witaminą A.

Antysenne niebieskie światło dla kierowców 

Jak smartfony niszczą nasze zdrowie?

Pamiętajmy też, że częste używanie smartfona powoduje także szereg innych dolegliwości:

  • Kłopoty ze wzrokiem. Mała czcionka, mały wyświetlacz i jasne światło – to zdecydowanie źle działa na oczy. Długotrwałe skupienie wzroku sprawia, że rzadziej mrugamy, a oczy nie są dostatecznie nawilżone, a dodatkowo koncentracja na małych obiektach powoduje zmęczenie mięśni odpowiedzialnych za akomodację.
  • Cybersickness. Jest to choroba pojawiająca się często u osób korzystających z mobilnych urządzeń, związana z wyświetlaniem na ekranie szybko zmieniających się obrazów. Jej objawy to mdłości, zawroty głowy, silne bóle głowy i problemy z równowagą.
  • Stres. Może się wiązać z FOMO, czyli lęku wynikającym z bycia poza siecią. Niektórzy użytkownicy smartfonów czują nawet wibracje fantomowe, czyli mają wrażenie, że dzwoni ich telefon.
  • Bezsenność. Sztuczne światło z monitora, ekranu telewizora czy smartfona hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu regulującego nasz rytm dobowy. Jeśli więc wieczór spędzamy przed laptopem lub smarfonem, nie dziwmy się, że potem nie możemy zasnąć i/lub następnego dnia czujemy się zmęczeni. Światło monitora daje bowiem znak naszemu organizmowi, że trwa dzień, a ten nie przechodzi przez to ze stanu czuwania w sen. Eksperci zalecają więc zrezygnowanie z urządzeń typu laptop czy telefon na godzinę przed snem.
  • Bóle kręgosłupa. Gdy pochylamy głowę, by odczytać smsa lub przejrzeć coś na telefonie, na szyję i kręgosłup działa ogromny nacisk, który może osiągać wagę nawet do 27 kg.  Prowadzi to do stanów zapalnych i skrzywienia kręgosłupa. 

Co to jest niebieskie światło i jak działa na nasze zdrowie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA