Skuteczny czosnek

Związki siarki organicznej, pochodzące z czosnku mają silniejsze działanie przeciwbakteryjne, niż znane pochodne związków fenolowych.
Stara mądrość ludowa głosi, że czosnek zwalcza choroby. Natomiast w naszych czasach, ekstrakty z owoców i warzyw hamujące wzrost patogennych mikroorganizmów oraz procesy gnilne, przeżywają drugą młodość. Są one cenione, jako konserwanty żywności, ponieważ konsumenci domagają się mniej „chemii” w żywności.
/ 26.10.2011 16:38
Związki siarki organicznej, pochodzące z czosnku mają silniejsze działanie przeciwbakteryjne, niż znane pochodne związków fenolowych.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanu Washington odkrył, wbrew powszechnemu przekonaniu, że związki siarki organicznej, pochodzące z czosnku mają silniejsze działanie przeciwbakteryjne, niż znane pochodne związków fenolowych. Nowością jest większe znaczenie dla działania antybakteryjnego wyciągu z czosnku diallilosiarczków, niż także znajdujących się w nim pochodnych fenolowych.

„Używając metod biofizycznych takich jak podczerwień, spektroskopia Ramana wykazaliśmy, że siarczek diallilu może swobodnie przenikać przez błony komórkowe bakterii. Wiąże się z białkami i enzymami zawierającymi siarkę, co stanowi główny mechanizm działania przeciwbakteryjnego związków siarki organicznej” – przekonuje współautor pracy Xiaonan Lu. Badania były prowadzone z użyciem Campylobacter jejuni, patogenu uważanego za najczęstszą przyczynę bakteryjnych zakażeń przenoszonych z pokarmem. Do tej pory nie opublikowano badań testujących skuteczność pochodnych allilowych w hamowaniu wzrostu C. jejuni. 

Historia stosowania czosnku w zwalczania chorób sięga kilku tysięcy lat. Prawdopodobnie stąd pomysł na wampirzą słabość wobec czosnku w Drakuli Brama Stokera. "W starożytnych społeczeństwach ludzie używali czosnku do leczenia chorób, nie wiedziano jednak, dlaczego jest skuteczny. Teraz zaczynamy to rozumieć”– podsumował Lu. 

Zobacz też: Czosnek – bakteriobójczy ząbek

ScienceDaily / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA