Słodki podarunek z wakacji - miód

miód
Zastanawiasz się, jakie podarunki przywieźć z wakacyjnych wojaży. A może słoiczek miodu? Taki bardzo praktyczny prezent nadaje się dosłownie dla każdego.
/ 06.08.2008 14:51
miód
Miód to jeden z najcenniejszych produktów, jaki otrzymaliśmy od natury. Choć jest dość kaloryczny (łyżeczka dostarcza ok. 40 kcal), nie powoduje nadwagi. Jest za to doskonałym źródłem węglowodanów, witamin z grupy B, a także witaminy A, C i K oraz ponad 30 składników mineralnych. Najważniejsze z nich to żelazo, mangan, kobalt i magnez. Oprócz tego słodki przysmak zawiera olejki eteryczne, barwniki, bioflawonoidy, enzymy oraz substancje bakteriobójcze, np. inhibinę. Dzięki temu miód może podreperować zdrowie, wzmocnić organizm i zadbać o urodę całej rodziny. Wszystko zależy od zawartości słoika. Przeczytaj, jaki miód i komu przywieźć z wakacji.

Eliksir młodości
Dla babci i dziadka przywieź z wakacji miód gryczany. Dodaje energii, działa odmładzająco, wzbogaca dietę seniorów w witaminy i składniki mineralne. Zawiera sporo rutyny. Substancja ta ułatwia przyswajanie witaminy C, uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich kruchość. Jest też antyoksydantem, który zapobiega starzeniu się.
► Na co pomaga? Miód gryczany zaleca się przy chorobach serca i układu krążenia. Rozszerza on naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi.
Przepis na kurację: Każdego dnia na czczo, 30 minut przed śniadaniem wypij szklankę miodowego napoju. Poprzedniego wieczoru rozpuść łyżkę miodu w szklance letniej przegotowanej wody. To doskonała odżywka dla mózgu i serca, która wzmacnia organizm. Kurację stosuj co najmniej dwa miesiące.

Serce jak dzwon
Dla mamy kup miód rzepakowy. Zawiera on acetylocholinę, potas i magnez, które regulują ciśnienie krwi i zapobiegają miażdżycy. Miód rzepakowy wzmacnia ponadto serce, rozszerza naczynia wieńcowe, usuwa wodę z tkanek, zmniejszając obrzęki.
Na co pomaga? Miód rzepakowy- warto jadać przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych oraz wrzodach. Zaleca się go także przy przeziębieniach i zapaleniu gardła.
Przepis na kurację: Wymieszaj po pół szklanki miodu rzepakowego, soku z marchwi, buraków i chrzanu. Całość podziel na cztery części. Pij cztery razy dziennie po pół szklanki, na godzinę przed posiłkiem. Kurację stosuj 2–3 miesiące. Wzmacnia serce i obniża ciśnienie.

Zamiast antybiotyku
Siostrze, która spodziewa się dziecka, przywieź z wakacji miód lipowy. Większości leków nie powinna ona stosować. Na szczęście miód jest dozwolony. Zawiera sporo olejków eterycznych oraz bardzo dużo inhibiny – substancji o właściwościach bakteriobójczych.
Na co pomaga? Miód lipowy wspomaga leczenie chorób serca, nadciśnienia, schorzeń układu krążenia. Łagodzi objawy przewlekłego stresu i zapobiega bezsenności. Ma działanie moczopędne. Jest zalecany przy dolegliwościach układu moczowego oraz schorzeniach reumatycznych. Niszczy drobnoustroje wywołujące infekcje dróg oddechowych i grypę. Ma właściwości napotne, przeciwgorączkowe i wykrztuśne.
Przepis na kurację: Przy przeziębieniach dodaj łyżkę lipowego miodu do naparu z kwiatów lipy, malwy lub owoców maliny. Napój wzmacnia organizm, poprawia nastrój i przyspiesza leczenie.

Dla urody
Przyjaciółce podaruj miód wielokwiatowy – cenny naturalny kosmetyk. Jest ważnym składnikiem maseczek oraz balsamów przeznaczonych zwłaszcza do wrażliwej cery. Miód łatwo przenika przez skórę, wzbogacając ją w glukozę, enzymy oraz olejki eteryczne. Poprawia jej nawilżenie i ukrwienie. Ma działanie przeciwzapalne i regenerujące.
Na co pomaga? Miód wielokwiatowy przyśpiesza gojenie się ran, oparzeń, odmrożeń. Zaleca się go do leczenia zapalenia spojówek oraz jęczmienia.
Przepis na kurację: Peeling do twarzy: łyżeczkę miodu połącz z łyżką zmiażdżonych migdałów i dwiema łyżkami owsianki. Dodaj łyżkę soku z cytryny i dokładnie wymieszaj. Peeling wmasuj delikatnie w skórę, pozostaw na dziesięć minut. Potem spłucz letnią wodą. Nadaje się do każdego rodzaju cery, ma działanie złuszczające i nawilżające.


Zdrowe nerki
Mężowi kup miód wrzosowy. Usuwa obrzęki, rozszerza naczynia krwionośne, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.
Na co pomaga? Miód wrzosowy pomaga w zapaleniach jamy ustnej i gardła oraz dolegliwościach reumatyczne. Jest zalecany przy leczeniu prostaty.
Przepis na kurację: Do szklanki letniej przegotowanej wody dodaj łyżkę miodu wrzosowego, sok z połowy cytryny i łyżeczkę oliwy. Wymieszaj. Podawaj mężowi kilka razy dziennie przez co najmniej 2–3 miesiące.

Na wzmocnienie
Nie zapomnij też o sobie. Kup w pasiece miód spadziowy. Zawiera dużo składników mineralnych, w tym aż cztery razy więcej żelaza niż inne rodzaje miodu. Organizm dobrze przyswaja ten pierwiastek, dzięki temu masz lepszą odporność i kondycję fizyczną. Miód spadziowy to lekarstwo dla osób przemęczonych, żyjących w ciągłym pośpiechu i napięciu oraz dla rekonwalescentów.
Na co pomaga? Miód spadziowy działa na stany zapalne dróg oddechowych, choroby przewodu pokarmowego i układu krążenia.
Przepis na kurację: W szklance letniej przegotowanej wody rozpuść łyżeczkę miodu i sok z połowy cytryny. Pozostaw na godzinę. Napój pij codziennie zamiast kawy i herbaty.


Sekrety z pasieki
JAK PRZECHOWYWAĆ?
Najcenniejszy jest świeży miód. Powinien być przejrzysty, w kolorze typowym dla rodzaju. Jeśli go odpowiednio przechowasz, zachowa właściwości nawet 2–3 lata. Miód trzymaj w ciemnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu. Przełóż go do szklanego szczelnie zamkniętego naczynia. Po 3–4 miesiącach od dnia zebrania powinien się skrystalizować. W lodówce zestali się szybciej. Jeśli jednak miód nadal pozostaje płynny, zawiera za dużo wody, może być zafałszowany.
JAK PRZYRZĄDZAĆ?
Miód działa najskuteczniej, gdy jest rozpuszczony w letniej wodzie o temperaturze ok. 40°C. Pozostaw go na kilka godzin. Wówczas uwalniają się substancje, które niszczą drobnoustroje. Nie dodawaj miodu do gorącego mleka ani nie zalewaj go wrzątkiem, bo straci właściwości.
Uwaga Alergicy!
Nie wszyscy mogą bez ograniczeń delektować się miodem. U osób uczulonych na pyłki traw mogą wystąpić nudności, biegunka, wymioty, wysypka oraz inne dolegliwości typowe dla alergii.


Miodowa paleta
Kolor, zapach i smak miodu zależy przede wszystkim od rodzaju kwiatów, z których pszczoły zebrały nektar.

RZEPAK - Płynny miód ma jasną słomkową barwę. Po skrystalizowaniu się jest biały lub szarokremowy. Ma łagodny smak i zapach rzepaku.

WIELOKWIAT - Kolor od jasnokremowego do herbacianego. Jest łagodny w smaku. Aromat przypomina pszczeli wosk.

LIPA - Płynny miód ma jasnobursztynową barwę, a po skrystalizowaniu się żółtozłocistą. Ma dość ostry, lekko gorzkawy smak i aromat lipy.

SPADŹ Z DRZEW IGLASTYCH - Miód o charakterystycznej ciemnej barwie (od brązowej do czarnej). Zebrany ze świerka, sosny lub jodły ma zapach igliwia.

WRZOS - Płynny miód o barwie czerwonobrunatnej. Po skrystalizowaniu staje się źółtobrunatny. Pachnie wrzosem.

GRYKA - Ma kolor bursztynowy, charakterystyczny dość ostry smak i bardzo intensywny przyjemny aromat kwiatów gryki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA