Jest kilka powszechnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, które dokuczają, przeszkadzają i są po prostu uciążliwe. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz sobie z nimi poradzić!
fot. Fotolia
1. Afty
Z domowych metod można stosować antyseptyczne płukanki ziołowe np. z rumianku lub z mieszanek aptecznych. W aptekach dostępne są także preparaty w postaci żelu, który po naniesieniu na aftę chronią przed podrażnieniami i działają odkażająco.
2. Uczucie suchości w ustach
Żeby zwiększyć wydzielanie śliny wystarczy żuć bezcukrową gumę do żucia lub taką z coraz popularniejszym cukrem brzozowym – ksylitolem. Można również płukać usta przeznaczonymi do tego płynami, ale uwaga – bez alkoholu, który hamuje wydzielanie śliny.
3. Poparzone podniebienie
Pomóc może ssanie kostek lodu, płukanie zimnym mlekiem lub roztworem połowy szklanki wody z ¼ łyżeczki soli. Można również spróbować stosować tych samych preparatów, które są polecane przy aftach.
4. Nieświeży oddech
Zacznij od dokładnej higieny: mycie zębów po każdym posiłku, nitkowanie, płukanie, nie zapominajmy o powierzchni języka, gdzie też rozwijają się bakterie. Wzbogać dietę o jabłka, marchewkę, zielone ogórki, które działają oczyszczająco, a nawet natkę pietruszki o właściwościach odkażających.
5. Przebarwienia na zębach
Zaczyna się od usuwania osadów, czyli paskowania i scallingu, a potem indywidualnie dobiera się metodę wybielania. Najpopularniejsze są dwa sposoby wybielania: nakładkowa i gabinetowa – światłem. Przy tej pierwszej dostajesz do domu indywidualne nakładki i strzykawki z wybielającym żelem, w drugiej żel aktywuje się specjalnym światłem, przez ten czas pacjent leży ok. godziny w gabinecie. Na trudne przebarwienia stosuje się licówki.
6. Krwawienie dziąseł
Koniecznie zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej. Używaj miękkiej szczoteczki i delikatnej pasty, a doraźną ulgę mogą przynieść ziołowe płukanki dostępne w aptekach. Jeżeli problem nie mija, to umów się do dentysty.
7. Nadwrażliwość zębów
Na nadwrażliwość dostępny jest szereg past do zębów w drogeriach, a w gabinecie stomatologicznym zaczyna się od fluoryzacji, czyli wzmocnienia szkliwa, trwa ok. 20 minut. Przy stosowaniu tych metod nadwrażliwość mija w kilka dni, a nieleczona może dokuczać nawet kilka tygodni.
Na podstawie materiałów prasowych Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!