Alkoholizm jest jedną z popularniejszych i najstarszych chorób na świecie. Ponad 80% dorosłego społeczeństwa pije alkohol nie nałogowo. 2-5% z nich popada w trakcie swojego życia w alkoholizm. W Polsce jest to aż milion osób. Zarówno uzależnienie, jak i nadużywanie alkoholu jest powodem wielu problemów społecznych i zawodowych.
Nie jest prawdą, że problem alkoholizmu dotyka głównie osoby z niższych warstw społecznych i jest bardziej popularny w krajach Europy Wschodniej. Jak się okazuje, problem z alkoholem coraz częściej mają osoby wykształcone i o wysokim statusie finansowym, natomiast różnice geograficzne w nadużywaniu alkoholu dotyczą jedynie rodzaju pitego trunku. W Polsce, Rosji, czy na Ukrainie popularna jest wódka, podczas gdy mieszkańcy Europy Zachodniej częściej sięgają po piwo i wino. Uzależnienie nie zależy jednak od rodzaju pitego alkoholu i jest tak samo szkodliwe w każdym przypadku.
Nie każdy uzależnia się tak samo
Dlaczego są osoby, które mogą wypić więcej? Czy oni są mniej podatni na ryzyko uzależnienia od alkoholu? Faktycznie istnieją osoby, które mają naturalną, biologiczną, wysoką tolerancję na alkohol. Paradoksalnie osoby takie częściej sięgają po alkohol i są bardziej narażone na alkoholizm, ponieważ słabiej odczuwają nieprzyjemne skutki picia. Osoby takie, najprawdopodobniej poprzez sprawniejsze układy enzymatyczne wątroby lepiej metabolizują alkohol, jednak mózg – który odpowiedzialny jest za występowanie uzależnienia – działa tak jak u wszystkich.
Alkohol jest dla słabych
Po alkohol często sięgają osoby słabe, z problemami i obciążeniami psychicznymi. Jeszcze trudniej jest im rzucić nałóg, ponieważ nadal osoby niepijące na imprezach są spychane na margines towarzyski. Szczególnie narażone na alkoholizm są osoby nieśmiałe, z niskim poczuciem własnej wartości, lekowe, z depresją, samotne.
Polecamy: Jak pomóc uzależnionemu od alkoholu?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!