Szczepionka przeciw HPV - w jakim wieku i ile kosztuje szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego

Kobieta podczas relaksu fot. Fotolia
Wirus HPV to jeden z głównych czynników rozwoju raka szyjki macicy. Teraz możesz zapobiec chorobie i zawczasu zaszczepić się przeciw wirusowi
Marta Wilczkowska / 15.05.2017 15:55
Kobieta podczas relaksu fot. Fotolia
Mam 21 lat, rozpoczęłam już współżycie. Czy mogę się jeszcze zaszczepić przeciw wirusowi HPV? Czy powinnam zrobić jakieś badania?

W takiej sytuacji powinna Pani wybrać się do ginekologa i zrobić badanie cytologiczne. Pozwala ono wykryć zmiany spowodowane infekcją wirusem HPV. Jeśli wynik jest prawidłowy, jest Pani zdrowa, nie ma podwyższonej temperatury i infekcji, brak przeciwwskazań do szczepienia. Konieczne jest podanie trzech dawek szczepionki. Drugą dawkę należy podać dwa miesiące po pierwszej, a trzecią po kolejnych czterech miesiącach. W sumie więc cykl szczepień trwa pół roku. Szczepionka jest płatna (1300–1500 zł za trzy dawki), przepisywana na receptę, podawana przez lekarza lub pielęgniarkę.

Kiedy warto wykonać szczepionkę przeciw HPV?

Najlepsze efekty profilaktyczne daje szczepienie wykonane, zanim organizm zetknie się z wirusem HPV, a więc przed rozpoczęciem współżycia. Dlatego szczepieniu poddaje się dziewczynki w wieku 11–12 lat. Inicjacja życia seksualnego nie musi jednak oznaczać, że doszło do zakażenia.

Czytaj także:

Na podstawie artykuły zamieszczonego w magazynie "Vita"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA