Tajemniczy manuskrypt z XV wieku

Czasami jest potrzebna pomoc tarocistki, by móc inaczej spojrzeć na życie.
Zespół prof. Grega Hodginsa z Uniwersytetu Arizony udowodnił, że manuskrypt Voynicha, najbardziej tajemniczy rękopis na świecie, zawierający pięć części (zielarską, astronomiczną, biologiczną, kosmologiczną i farmaceutyczną), jest o 100 lat starszy niż sądzono – informuje Rzeczpospolita w artykule „Dzieło szarlatana czy genialny szyfr”.
/ 08.03.2011 09:57
Czasami jest potrzebna pomoc tarocistki, by móc inaczej spojrzeć na życie.

Manuskrypt Voynicha powstał w pierwszych latach XV wieku. Badacze sprawdzili to metodą węgla radioaktywnego C14. Badanie wykonane przez laboratorium w Tucson (które m.in. określiło wiek Całunu Turyńskiego) wykazało, że karty manuskryptu pochodzą z lat 1400-1410.

Manuskrypt pierwotnie składał się prawdopodobnie z 234 stron. Niestety, 42 strony zaginęły. Atrament, którym został zapisany, również datuje się na XV wiek, a do stawiania liter i rysowania konturów używano gęsiego pióra. Kolory naniesiono najprawdopodobniej już po napisaniu tajemniczego dzieła.

Nie wiadomo kto napisał manuskrypt, jakim pismem ani w jakim języku. Teorie są rozmaite. Mówi się na przykład, że jest to opis odkryć i myśli Bacona zapisanych szyfrem.

A skąd się wzięło nazwisko Voynich? Dzieło zawdzięcza nazwę Amerykaninowi polskiego pochodzenia, antykwariuszowi Wilfriedowi Voynichowi, który w 1912 roku kupił je od włoskich jezuitów w Villa Mondragone koło Rzymu.

Obecnie nad rozszyfrowaniem manuskryptu głowią się profesjonalni kryptolodzy i amatorzy, a sam manuskrypt znajduje się w zbiorach biblioteki Uniwersytetu Yale.

Źródło: rp.pl, 16.02.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA