Test oddechowy pomoże wykryć raka

Prosty "test oddechowy" potrafi wykryć wzory cząsteczek, które znajdują się u pacjentów z rakami głowy i szyi./ fot. fotolia
Prosty test oddechowy pomoże niedługo wykryć raka! Naukowcy z Instytutu Technologii Technion są coraz bliżej stworzenia sztucznego „nano – nosa”, który w oddechu badanych pacjentów będzie w stanie wykryć nowotwory rejonu głowy i szyi i nie tylko.
/ 18.07.2011 14:42
Prosty "test oddechowy" potrafi wykryć wzory cząsteczek, które znajdują się u pacjentów z rakami głowy i szyi./ fot. fotolia

Prototypowe urządzenie wykorzystuje metody chemiczne do wykrycia markerów toczącego się w organizmie procesu nowotworowego. W pierwszym badaniu oceniającym jego skuteczność wzięło udział 80 osób. 22 z nich miało zdiagnozowanego raka okolicy głowy i szyi, 24 raka płuca i 36 ochotników było zdrowych. Okazało się, że „sztuczny nos”” potrafi wykryć molekuły występujące w początkowym etapie rozwoju raka okolic głowy i szyi. Dzięki temu możliwe będzie szybsze diagnozowanie chorych na wczesnym etapie choroby, co rokuje możliwością całkowitego wyleczenia.

„Istnieje pilna potrzeba opracowania nowych metod wykrywania nowotworów głowy i szyi, ponieważ rozpoznanie choroby jest skomplikowane i wymaga obecnie wielu specjalistycznych badań.” – wyjaśnia prof. Hossam Haick, główny autor pracy – „Pokazaliśmy, że prosty "test oddechowy" potrafi wykryć wzory cząsteczek, które znajdują się u pacjentów z rakami głowy i szyi, choć jedynie na małej grupie badanych.”

Pojęcie „nowotwory nabłonkowe głowy i szyi” obejmuje raki zlokalizowane w górnej części układu pokarmowego i oddechowego (jama ustna, gardło, krtań, jama nosowa, gruczoły ślinowe i zatoki oboczne nosa). Nowotwory te, zależnie od umiejscowienia, różnią się naturalnym przebiegiem klinicznym i rokowaniem, jednak łączą je podobne problemy diagnostyczne i terapeutyczne. Dlatego są ujmowane jako jedna grupa.

Naukowcy chcą by w przyszłości ich „nano – nos” mógł być wykorzystywany przez lekarzy pierwszego kontaktu w ich gabinecie. Zapewni to prostą metodę wykrywania nowotworów i polepszy rokowanie chorych.

Więcej na temat pracy izraelskich naukowców można przeczytać na łamach czasopisma British Journal of Cancer.

Zobacz też: Test na nowotwór – gdy podejrzewasz geny

Źródło: BBC News/ kp 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA