Trądzik różowaty – charakterystyka, objawy i metody leczenia

trądzik różowaty fot. Adobe Stock
Trądzik różowaty jest przewlekłym stanem zapalnym. Charakteryzuje się zaczerwienioną skórą, plamami trądzikowymi i wypryskami. Leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe.
Marta Słupska / 02.03.2017 13:37
trądzik różowaty fot. Adobe Stock

Trądzik różowaty to problem wielu osób, także tych w średnim wieku. Jego leczenie warto rozpocząć już wtedy, gdy zauważymy na skórze pierwsze zmiany.

Spis treści:

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry, który objawia się grudkowymi, rumieniowymi i krostkowymi wykwitami na twarzy. Ich podłożem są zaburzenia naczynioruchowe i łojotok. Trądzik ten najczęściej pojawia się u osób w wieku 25-35 i 45-55 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Trądzik różowaty można rozpoznać po zaczerwienieniu twarzy, które pojawia się pod wpływem bodźców emocjonalnych i fizycznych, takich jak stres, alkohol, gorące napoje, przyprawy, zmiany temperatur. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na obszarze nosa, czoła, policzków i brody.

Objawy trądziku różowatego

Charakterystycznemu rumienieniu się twarzy w przypadku trądziku różowatego towarzyszą też widoczne na twarzy naczynka, a także trwałe zaczerwienienie skóry przypominające poparzenie słoneczne oraz plamy i wypryski trądzikowe.

Jak wygląda trądzik różowaty - zdjęcia

Trądzik ten rzadko pojawia się u mężczyzn, ale jeśli się go diagnozuje u panów, ma znacznie ostrzejszy przebieg.

Trądzik różowaty – jak leczyć?

Leczeniem trądziku różowatego (i innych) zajmuje się lekarz dermatolog. Powinien on indywidualnie ocenić zmiany na skórze pacjenta i dobrać odpowiednie metody leczenia.

W leczeniu trądziku różowatego ważne jest leczenie zewnętrzne, doustne, a także odpowiedni dobór dermokosmetyków (zobacz kremy na trądzik różowaty). Powinno się natomiast unikać:

  • zabiegów rozgrzewających,
  • złuszczania z użyciem kwasów,
  • pielęgnacji wymagającej tarcia i ucisku,
  •  kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które mogą podrażniać lub uczulać.

Odpowiednimi metodami (zobacz, jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym) można zminimalizować postęp choroby, ale nie ma środków, które rozprawiają się z nią raz na zawsze. Należy zatem walczyć z trądzikiem, zmniejszając i usuwając zmiany, a także zapobiegać pojawianiu się nowych.

Trądzik różowaty – leki

Pacjentom z trądzikiem różowatym przepisuje się zazwyczaj kuracje z metronidazolem w postaci żelu lub kremu, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu lub sulfacetamid sodowy 5% z siarką. Stosuje się też miejscowe antybiotyki.

W wyjątkowych przypadkach lekarz może zalecić kurację z izotretynoiną, której zażywanie łączy się z wystąpieniem skutków ubocznych (skutki leczenia izotretynoiną), ale ich nasilenie nie jest zazwyczaj przeszkodą, ponieważ efekty, jakie daje, zwykle rekompensują pacjentom wszelkie niedogodności.

Dieta przy trądziku różowatym

W przypadku trądziku różowatego bardzo istotnym jest wykluczenie z diety alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz ostrych przypraw.

Warto też usunąć ze swojego menu:

  • czekoladę,
  • ser żółty,
  • kakao,
  • wątróbkę,
  • ostre przyprawy (chili, curry, pieprz),
  • sosy: winegret, pomidorowy, sojowy.

Polecane w diecie na trądzik różowaty są natomiast pokarmy bogate w witaminę A (marchew, morele, dynia, nektarynki), witaminę E (sezam, nasiona słonecznika i oleje) oraz witaminę C (owoce cytrusowe, czarna porzeczka i czerwona papryka).

Eksperci polecają też jedzenie owocowych galaretek zawierających wieprzową żelatynę, morskie ryby oraz orzechy włoskie i laskowe.

Więcej o trądziku:Trądzik w ciąży – przyczyny, leczenie, kiedy mija? [OPINIA LEKARZA]Polecane kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatymJak prawidłowo oczyszczać cerę trądzikową?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA