Udar mózgu – czy można mu zapobiec?

Częstość występowania migreny w ciągu ostatnich 50 lat znacznie wzrosła, a zmiana tempa i stylu życia wydaje się być kluczową przyczyną tego zjawiska
Szacuje się, że w Polsce co roku udaru mózgu doznaje 70 000 ludzi. Ryzyko wystąpienia udaru u ludzi po 75 roku życia wynosi 1 na 45 osób. Liczby te wskazują, że jest to problem, którego nie można ignorować.
/ 15.11.2010 17:10
Częstość występowania migreny w ciągu ostatnich 50 lat znacznie wzrosła, a zmiana tempa i stylu życia wydaje się być kluczową przyczyną tego zjawiska

Czym jest udar mózgu?

Wyróżnia się dwa rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny oraz krwotoczny. Udary niedokrwienne stanowią około 80% wszystkich udarów mózgu, a udary krwotoczne pozostałe 20%.
Udar niedokrwienny wywołany jest brakiem przepływu krwi w tętnicy mózgu, skutkiem czego jest uszkodzenie mózgu w mechanizmie niedotlenienia. Dochodzi do niego w następstwie umiejscowienia się w świetle naczynia skrzepliny i w efekcie zamknięcia naczynia lub na skutek krytycznego zwężenia naczynia przez proces miażdżycowy.

O udarze krwotocznym mówimy wtedy gdy dochodzi do wynaczynienia krwi bezpośrednio do mózgu. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce gdy dochodzi do pęknięcia tętniaka, czyli odcinkowego poszerzenia tętnicy mózgowej.

Zobacz też: Stres a zawał serca

Jak zapobiegać?

Jedyną metodą, która pozwala uniknąć udaru jest zapobieganie mu. Należy zmodyfikować styl życia, a także przyjrzeć się swojej diecie.

  • Obniżaj ciśnienie krwi – jak wiadomo, to ono jest najważniejszym czynnikiem prowadzącym do udaru mózgu.

Stosuj się do zaleceń lekarza zażywając regularnie przepisane przez niego leki.
Ogranicz spożycie soli. Jest ona wrogiem w walce z wysokim ciśnieniem.
Ogranicz ilość cukru, tłuszczy zwierzęcych i tłustego mięsa – te wszystkie produkty wpływają na wzrost ciśnienia.
Spożywaj produkty bogate w potas i magnez – obniżają one ciśnienie krwi.

  • Zrzuć nadmiar kilogramów – otyłość prowadzi do rozwoju nadciśnienia oraz obciąża serce. Osoby otyłe mają także dużo gorszy profil lipidowy krwi, co sprzyja rozwojowi większości chorób układu krążenia.
  • Zrezygnuj z alkoholu – to właśnie alkohol najsilniej podnosi ciśnienie krwi, nawet w niewielkiej ilości spożywanej od czasu do czasu.
  • Ogranicz picie kawy i mocnej herbaty – kofeina i teina podnoszą ciśnienie krwi. Działanie to utrzymuje się przez 3 godziny. Jeśli jesteś miłośnikiem tych używek zamień kawę zwykłą na bezkofeinową, a herbatę czarną na zieloną. Zielona herbata dodatkowo jest bogata w tzw. antyoksydanty, które walcząc z wolnymi rodnikami zmniejszają ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów i chorób serca.
  • Nie bój się ćwiczeń - nawet minimalny wysiłek fizyczny wykonywany regularnie pozwala obniżyć ciśnienie krwi. Tak więc nie unikaj spacerów i gimnastyki.

Polecamy:  Jakie badania wykonać jeżeli grozi nam zawał?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA