Woda to życiodajny i cenny płyn. Szczególnie ją faworyzujemy zimną i lekko gazowaną, jako napój podczas letnich dni. Trzeba wiedzieć, że nie tylko stanowi orzeźwienie dla spragnionych. Dzięki niej możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
Fot. Depositphotos
Aby zachować stan równowagi w gospodarce płynowej organizmu, należy wypijać około 2-2,5 litrów wody dziennie, wliczając w to zupy, herbaty, kawę, kakao, koktajle, jogurty, owoce, warzywa i produkty spożywcze o stałej konsystencji. Jeśli następuje dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem a zaopatrzeniem w płyny, może dojść do odwodnienia organizmu – co stanowi zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów.
Jaka jest rola wody w organizmie ludzkim?
Doskonale wiemy, że spożywanie wody zapobiega odwodnieniu organizmu. jednak oprócz
tego, stanowi ona dodatkowo:
- rozpuszczalnik witamin z grupy B i C,
- nośnik pierwiastków,
- rozrzedza nadmiernie gęstą krew,
- podważa ciśnienie tętnicze krwi,
- wspomaga detoksykację organizmu (wątroba, nerki),
- nawilża błony śluzowe i skórę,
- zapobiega tworzeniu się kamieni w nerkach i pęcherzyku żółciowym,
- stanowi orzeźwienie i chłodzą organizm podczas upalnych dni,
- tłumi uczucie głodu,
- transportuje składniki odżywcze,
- zapobiega zaparciom,
- reguluje temperaturę ciała.
Dlaczego warto pić wodę?
Role jakie pełni woda w naszym organizmie przesadzają o jej istocie w naszym codziennym jadłospisie. Woda nie jest kaloryczna, a mimo to wartościowa. Istnieje całe mnóstwo rodzajów wód: źródlanych i mineralnych. Niektóre z nich, dzięki unikatowemu zestawieniu pierwiastków, zyskały miano wody leczniczej, w związku z czym są stosowane wspomagająco w terapiach różnych chorób. W kurortach zwłaszcza na południu naszego kraju, proponowane jest leczenie za pomocą wód mineralnych (Szczawnica, Muszyna, Krynica Zdrój, Piwniczna, Żegiestów).
Pijąc odpowiednią ilość wody gwarantujemy sobie zdrowy wygląd, ale i prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych organów. Skóra jest elastyczna, dobrze napięta, wolna od
zmian zapalnych. Naczynia krwionośne stają się sprężyste i elastyczne, a dzięki temu, że krew w nich płynąca nie jest za gęsta – niwelujemy ryzyko zastojów i powstawania żylaków w kończynach dolnych.
Ponadto wypijanie czystej wody mineralnej, bez dodatków pozwala na usprawnienie
detoksykacji organizmu (filtracja w nerkach, oczyszczanie wątroby). Dzięki spożywaniu wody, przy diecie bogato błonnikowej, usprawniamy i pobudzamy ruchy perystaltyczne jelit, co zapobiega nieprzyjemnym zaparciom. Jeśli ilość spożywanej wody jest za niska w stosunku do przyjmowanego błonnika – wówczas zaparcia pogłębiają się i są trudne do zwalczenia.
Na sam koniec trzeba wspomnieć, że niedobór wody często obserwujemy w przypadku zespołu suchego oka. Dlatego warto się zastanowić, czy podczas pracy wypijamy tyle wody ile trzeba.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!