Dlaczego musisz spać
Kiedy wypoczywasz, w twoim organizmie trwają intensywne prace porządkowe.
- Sprzątanie pamięci
Podczas snu mózg segreguje ogrom informacji, które docierają do niego w ciągu dnia. Te istotne są zapamiętywane, zbędne – kasowane. Nie bez powodu radzi się, by z każdym problemem się przespać. Kiedy jesteśmy wyspani, myślimy logiczniej i podejmujemy trafniejsze decyzje.
- Naprawa uszkodzeń
Tylko w czasie snu jest wydzielany hormon wzrostu, który odgrywa ogromną rolę w regeneracji tkanek. Kiedy jest go zbyt mało, szybciej się starzejemy. Podczas snu organizm produkuje też melatoninę, która neutralizuje wolne rodniki. Cząsteczki te uszkadzają komórki i w efekcie powstaje więcej mutacji sprzyjających rozwojowi nowotworów.
- Wyrównanie poziomu hormonów
Kiedy zasypiasz, znacznie spada produkcja hormonów stresu, m.in. kortyzolu. Jeśli jego poziom utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie, zostaje zakłócona praca układu odpornościowego. Organizm jest wtedy bardziej narażony na atak wirusów i bakterii, ale także nie potrafi sobie poradzić z powstającymi w ciele komórkami nowotworowymi. Nadmiar kortyzolu przyspiesza też rozwój nadciśnienia i miażdżycy, a także cukrzycy.
Nie zarywaj nocy
Często wystarczy niewielka zmiana przyzwyczajeń, by mieć więcej czasu na spanie.
- Zorganizuj swoje codzienne zajęcia tak, aby pochłaniały mniej czasu. Planuj na przykład obiadowe menu dla rodziny od razu na tydzień, a potrzebne produkty kupuj za jednym razem.
- Podziel się obowiązkami z innymi domownikami. W niektórych pracach, np. sprzątaniu, mogą cię wyręczyć dzieci lub mąż.
- Zamiast oglądać ulubione programy w telewizji do późna w nocy, nagrywaj je. Obejrzysz je następnego dnia.
Nadrabiaj straty
Nieprzespane noce są jak debet na koncie. Im jest większy, tym trudniej go wyrównać. Dlatego gdy zdarzy ci się zarwać noc, postaraj się ją odespać. Następnego dnia połóż się nieco wcześniej. W weekendy nie wstawaj z łóżka o poranku. Pośpij choć godzinkę dłużej niż zwykle.
Brak snu powoduje:
- Kłopoty z pamięcią i koncentracją. Brak snu odbija się na pracy mózgu.
- Wysokie ciśnienie i miażdżyca. Noce bez snu zwiększają ryzyko zawału.
- Szybsze starzenie Niedostatek snu zakłóca odnowę komórek.
- Otyłość i cukrzyca. Ciągłe nie-dosypianie zaburza metabolizm organizmu.
- Infekcje. Jeśli za mało śpisz, organizm wytwarza mniej przeciwciał.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!