Zbiórka używanych okularów dla Kameruńczyków

Organizatorzy akcji „Okuliści dla Afryki” zainicjowali zbiórkę używanych okularów dla Afrykańczyków mających problemy ze wzrokiem. Zbierane są przede wszystkim okulary do patrzenia na bliską odległość, które często są określane jako okulary do czytania. Szkła będą rozdawane Afrykańczykom przez polskich misjonarzy.
/ 27.02.2013 15:33

Pod koniec października wysłano do Kamerunu 130 par nowych okularów korekcyjnych dla wszystkich dzieci, u podczas przeprowadzonej akcji humanitarnej „Okuliści dla Afryki” wykryto wady wzroku. Organizatorzy akcji zauważyli jednak, że zapotrzebowanie na szkła korekcyjnie jest znacznie większe – potrzebują ich nie tylko dzieci, ale również dorośli. I tak zrodził się pomysł na zbiórkę niepotrzebnych okularów w Polsce.

Bardzo często zdarza się, że przechowujemy stare okulary w szufladach, licząc że kiedyś się przydadzą. Jednak najczęściej trafiają one na śmietnik. Przesyłając je na adres Kliniki Okulus w Bielsku-Białej, pomożemy wielu osobom, które nie mogą bez nich normalnie funkcjonować.  

- Dla przeciętnego Afrykańczyka wygląd okularów nie ma znaczenia, dlatego szkła z polski spokojnie posłużą im jeszcze kilka dobrych kilka lat, a nawet dłużej – mówi dr Iwona Filipecka, która w ubiegłym roku przebadała wzrok 1700 dzieci w Kamerunie. I dodaje: – Będąc w Kamerunie spotkałyśmy bardzo wiele osób dorosłych, którym były potrzebne okulary korekcyjne do właściwego widzenia na bliską i daleką odległość. Niestety koszt takich okularów jest wydatkiem, na jaki większość Kameruńczyków nie może sobie pozwolić. Jeżeli brakuje na jedzenie i inne podstawowe rzeczy, to mało kto zdecyduje się na zakup okularów.

W większości krajów Afryki wzrok narażony jest na silne oddziaływanie szkodliwego promieniowania UV, dlatego można także przekazać organizatorom zbiórki stare okulary słoneczne. Taka ochrona oczu nie jest w Afryce popularna, dlatego okulary z prawdziwym filtrem UV także się przydają.

Okulary ze zbiórki będą rozdawane przez mieszkających w Kamerunie misjonarzy.

Okulary można dostarczyć do Kliniki Okulus w Bielsku-Białej przy ul. Górskiej 19 lub przesłać na adres ośrodka:

Klinika Okulus
ul. Górska 19
44-300 Bielsko-Biała

Polecamy: Polskie dzieci mają coraz słabszy wzrok niż ich rówieśnicy w Kamerunie

Źródło: Biuro prasowe akcji Okuliści dla Afryki/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!