Zdrowe jedzenie dla dziecka

Zdrowe jedzenie dla dziecka
Właściwe odżywianie dziecka w przedszkolu i szkole to bardzo ważny element wpływający na jego stan zdrowia, samopoczucie, a także wyniki w nauce. Nasza pociecha powinna jeść regularne, smaczne i pełnowartościowe posiłki. Ale przygotować zdrowe jedzenie dla dziecka?
/ 04.08.2009 15:58
Zdrowe jedzenie dla dziecka

Dobrym sposobem jest przygotowywanie posiłków razem z dzieckiem, wówczas dowiemy się na co dokładnie ma ono ochotę. Dodatkowo zaangażowanie w przygotowanie posiłku sprawi, że dziecko chętniej je zje, ponieważ zostało w dużym stopniu samodzielnie przyrządzone.

Zobacz także: Jakich produktów unikać przygotowując posiłki dla dzieci?

Śniadanie

Pamiętajmy aby nie wypuszczać dziecka z domu bez śniadania. Ten pierwszy posiłek daje energię na dobry początek dnia nauki oraz zabawy w szkole czy przedszkolu. Urozmaicajmy codzienne śniadania, kanapki komponujmy z pieczywa pełnoziarnistego, chudych wędlin lub serów oraz warzyw, róbmy dziecku koktajle z kefirów/maślanek/jogurtów/mleka z owocami lub serków białych z warzywami lub owocami. Wyciskajmy dziecku smaczne soki z owoców lub z owoców i warzyw.

Musimy zadbać aby drugie śniadanie, które dajemy dziecku do szkoły było pyszne i nie zostało wyparte przez niezdrowe przekąski dostępne w szkolnym sklepiku. Zróbmy z dzieckiem wymarzoną, kolorową kanapkę, którą zapakujemy w ładny papier lub pudełko z ulubioną bajkową postacią.

Obiad

Urozmaicajmy dla dziecka obiady. Pamiętajmy, że podstawą są produkty bogate w węglowodany takie jak kasze, makarony, ryż, ziemniaki, do tego wybierzmy porcję mięsa lub ryby oraz warzywa świeże lub gotowane. Pamiętajmy aby potrawy były smaczne, dobrze doprawione. Niech przyjmują różną formę np. past, risotta, placuszków, naleśników, pierożków, zapiekanek. Niech obiady będą kolorowe i atrakcyjnie podane.

Zobacz także: Jak przygotować zdrowe przekąski dla kilkuletniego malucha?

Kolacja

Nie zapominajmy o kolacji, która powinna być lekka i pożywna. Kolacja może formą przypominać śniadanie lub jeśli nie udało się zjeść obiadu może być ciepła, np. w formie omletów.

Atrakcyjne, urozmaicone posiłki oraz choć w części samodzielnie przygotowanie sprawiają, że dziecko je chętniej. Dzięki temu ma ono siłę na naukę oraz zabawę z rówieśnikami. Dodatkowo kształtujemy jego właściwe nawyki żywieniowe.


Joanna Wielowska
SetPoint Doradztwo Żywieniowe
www.setpoint.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA