Niewiele osób, mając w planach pójście rano do laboratorium bierze ten fakt pod uwagę już poprzedniego dnia. A tymczasem to, co robimy, jak spędzamy czas po południu lub wieczorem, ma duże znaczenie dla wiarygodności wyników. Szczególnie wrażliwe są pod tym względem badania poziomu prolaktyny - hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które ułatwią prawidłowe wykonanie tego badania i sprawią, że uzyskane wyniki będą rzeczywiście prawdziwe. Na pobranie krwi można złosić się w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, choć niektórzy specjaliści radzą, by zrobić to w drugiej fazie (po owulacji). Trzeba być na czczo (co najmniej 12 godzin od ostatniego posiłku). W galerii znajdziesz jeszcze 5 rzeczy, których nie wolno robić przed wizytą w laboratorium.
prolaktyna aktywność
Byłaś na siłowni? A może biegałaś lub jeździłaś na rowerze?
Jeśli poprzedniego dnia przed badaniem twoja aktywność fizyczna ograniczała się do pójścia po zakupy (niezbyt szybkim krokiem) czy też do przystanku autobusowego, wynik badania będzie wiarygodny. Bardziej intensywny wysiłek oznacza, że powinnaś odłożyć pobranie krwi, gdyż poziom prolaktyny może być zawyżony.
Nasza rada
Co najmniej na 24 godziny przed pójściem do laboratorium warto ograniczać wysiłek fizyczny! A po przyjściu trzeba usiąść i spokojnie odczekać pół godziny, zanim próbka krwi zostanie pobrana.
prolaktyna korek
Zdenerwowałaś się
Przyczyna stresu może być błaha, ot choćby korek na drodze, gdy jechałaś do laboratorium. Albo poranna sprzeczka z mężem czy dzieckiem. To sprawia, że hormony dosłownie zaczynają w tobie buzować. Rośnie także stężenie prolaktyny.
Nasza rada
Poproś bliskich, by w dniu badania traktowali cię bardzo ulgowo. Przygotuj sobie wcześniej potrzebne dokumenty (np. skierowanie na badania), ubrania do pracy – jednym słowem zadbaj o pełen luz i spokój. Po przyjściu do laboratorium odczekaj pół godziny zanim wejdziesz do pokoju, w którym pobierana jest krew.
Uwaga! Przyczyną podwyższenia się poziomu prolaktyny może być także długotrwały stres, ale ten czynnik raczej trudno wyeliminować. Nie odkładaj z tego powodu badania, jeśli są wskazania by je wykonać.
prolaktyna leki
Przyjmowałaś leki
Niektóre leki takie jak L-dopa i bromokryptyna hamują wydzielanie prolaktyny. Leki psychotropowe (z grupy fenotiazyn), przeciwnadciśnieniowe (rezerpiny),TRH i terapia estrogenowa mogą być przyczyną podwyższania wydzielania tego hormonu. Są też inne, niewymionione tutaj preparaty (choćby przeciwdepresyjne), które wpływają na poziom prolaktyny.
Nasza rada
Zawsze zapytaj lekarza, od którego otrzymujesz skierowanie na badanie poziomu prolaktyny, czy możesz je zrobić bez odstawienia przyjmowanych leków. A jeśli trzeba to zrobić, dowiedz się, jak długa przerwa powinna być pomiędzy ostatnią dawką a pobraniem krwi.
prolaktyna sen
Nie wyspałaś się albo wstałaś zbyt późno
Na badanie powinno się stawić zwykle około 3 godziny po obudzeniu, najlepiej między 8 a 10 rano. I trzeba być wyspanym. To oznacza, że jeśli położyłaś się po północy, a przez twoje dziecko (lub hałaśliwych sąsiadów) budziłaś się jeszcze kilka razy, lepiej umów się na badanie prolaktyny w innym terminie. Dokładnie tak samo zrób, jeśli spało ci się doskonale, aż tak dobrze, że wstałaś dosłownie pół godziny przed wyjściem z domu. To wszystko może sprawić, że badanie poziomu prolaktyny będzie niewiarygodne.
Nasza rada
Poziom prolaktyny zmienia się w ciągu doby, dlatego badania trzeba zrobić rano, najpóźniej do godz. 12. Sen stymuluje wydzielanie tego hormonu, warto zatem odczekać minimum 2-3 godziny od momentu obudzenia do pobrania próbki.
Spędziłaś upojny wieczór (albo noc, albo nawet poprzedni poranek)
Seks, zwłaszcza pieszczoty połączone ze stymulacją sutków, to prosty sposób na podniesienie poziomu prolaktyny. I to na wiele godzin! W końcu jest to hormon, dzięki któremu w piersiach młodych mam produkowane jest mleko dla maluchów. Dlatego niestety, konieczne jest powstrzymanie się od stosunków seksualnych na dobę przed badaniem.
Nasza rada
Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że wynik badania będzie wiarygodny, unikaj nawet dłuższego przytulania się do partnera, przez całą poprzedzającą dobę, bo u wrażliwych osób to także stymuluje wydzielanie tego hormonu.
Jak odczytywać wyniki badania?
- 5-25 ng/ml: stężenie w normie
- powyżej 25 ng/ml: możesz mieć nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne
- powyżej 50 ng/ml: może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki
- powyżej 100 ng/ml: bywa objawem guza przysadki
Sprawdź też:
Co oznacza podniesiony poziom prolaktyny?
PMS objawem hiperprolaktynemii
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!