Czego unikać przed badaniem poziomu prolaktyny

Na skierowaniu na badania tego nie piszą! A od tego, co robiłas poprzedniego dnia, zależy wiarygodność wyniku. Sprawdź, czego powinnaś unikać!
Marzena Bartoszuk / 25.01.2018 04:12

Niewiele osób, mając w planach pójście rano do laboratorium bierze ten fakt  pod uwagę już poprzedniego dnia. A tymczasem to, co robimy, jak spędzamy czas po południu lub wieczorem, ma duże znaczenie dla wiarygodności wyników. Szczególnie wrażliwe są pod tym względem badania poziomu prolaktyny - hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które ułatwią prawidłowe wykonanie tego badania i sprawią, że uzyskane wyniki będą rzeczywiście prawdziwe. Na pobranie krwi można złosić się w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, choć niektórzy specjaliści radzą, by zrobić to w drugiej fazie (po owulacji). Trzeba być na czczo (co najmniej 12 godzin od ostatniego posiłku). W galerii znajdziesz jeszcze 5 rzeczy, których nie wolno robić przed wizytą w laboratorium.

Jak odczytywać wyniki badania?

  • 5-25 ng/ml: stężenie w normie
  • powyżej 25 ng/ml: możesz mieć nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne
  • powyżej 50 ng/ml: może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki
  • powyżej 100 ng/ml: bywa objawem guza przysadki

Sprawdź też:

Co oznacza podniesiony poziom prolaktyny?

PMS objawem hiperprolaktynemii

Prolaktyna a wypadanie włosów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA