Rola cholesterolu LDL
Lipoproteiny o małej gęstości (LDL) to rodzaj nośników cholesterolu we krwi. Zawierają one aż 70% tego tłuszczu z całej jego puli krążącej we krwi, jak również triglicerydy. Rolą lipoprotein LDL jest transport cholesterolu produkowanego w wątrobie do tkanek organizmu, szczególnie do mięśni, nerek i nadnerczy.
Proces miażdżycowy
Kiedy nabłonek wyścielający tętnice ulegnie uszkodzeniu (nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, bakterie) wówczas LDL wnika pod niego i odkłada złogi cholesterolu w ścianie owych naczyń. Tak dochodzi do rozwoju powolnego procesu miażdżycowego tętnic, czego skutkiem jest ich ograniczona ruchomość i zmniejszony przepływ krwi przez ich światło. W zależności od lokalizacji w organizmie dochodzi do zmian niedokrwiennych różnych narządów – m.in. serca czy mózgu. Ostatecznie choroba ta prowadzi do zawału lub udaru.
Niski poziom cholesterolu LDL jest bezpieczny
Nie ulega wątpliwości, że im niższy poziom LDL we krwi, tym mniejsze ryzyko rozwoju miażdżycy. Niemniej jednak lipoproteiny te muszą istnieć i pełnić swą zasadniczą rolę w transporcie cholesterolu do tkanek. Optymalnym poziomem LDL we krwi jest ich stężenie poniżej 115 mg/dl. Jeszcze niższe wartości (<100mg/dl) powinny mieć chorzy z rozpoznaną cukrzycą i chorobą niedokrwienną serca. Udowodniono, że wysoki poziom LDL w surowicy znacznie wyraźniej przyczynia się do rozwoju miażdżycy niż zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego.
Polecamy: Dlaczego HDL nazywamy "dobrym cholesterolem"?
Co zwiększa poziom cholesterolu LDL?
- tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – smalec, tłuste mięso i wędliny, tłuste sery, jajka,
- żywność typu fast-food,
- słodycze,
- dania błyskawiczne – zupki w proszku,
- dieta ubogoresztkowa,
- nadmierne spożywanie kawy,
- nadużywanie alkoholu,
- brak ruchu.
Jak obniżyć frakcje cholesterolu LDL?
W obniżeniu cholesterolu pomoże:
- dieta bogata w warzywa i owoce,
-
dieta oparta na tłuszczach roślinnych,
o oliwa z oliwek, olej rzepakowy
o margaryny z dodatkiem steroli roślinnych -
dieta bogata w błonnik,
o płatki owsiane
o kasze
o pieczywo gruboziarniste - chude mięso – gotowane, pieczone lub duszone,
- umiarkowane spożywanie używek – kawy, alkoholu,
- zaprzestanie palenia papierosów,
- aktywność fizyczna – ćwiczenia aerobowe (tlenowe).
Zobacz też: Hipercholesterolemia rodzinna, czyli wrodzony nadmiar cholesterolu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!