Nadmiar prolaktyny - charakterystyczne objawy hiperprolaktynemii (Wideo)

Nadmiar prolaktyny daje szereg charakterystycznych objawów, których nie można lekceważyć. Jeśli je zauważysz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Joanna Germak / 04.10.2018 11:38

Nadmierne wydzielanie prolaktyny mogą powodować bodźce takie jak stres, sen, stymulacja brodawek sutkowych, stosunek płciowy.

Sytuacje te u zdrowego człowieka powodują niewielki wzrost stężenia hormonu – hiperprolaktynemia taka nazywana jest „czynnościową”. Do nadmiernego wydzielania prolaktyny przez przysadkę mózgową może dochodzić także, gdy:

  1. w przysadce mózgowej obecny jest guz (tzw. gruczolak lub mikrogruczolak przysadki) wydzielający hormon,
  2. wątroba bądź nerki nie pracują prawidłowo - nie są w stanie metabolizować prolaktyny, przez co dochodzi do jej kumulacji,
  3. w niedoczynności tarczycy,
  4. podczas przyjmowania niektórych leków (m.in. przeciwdepresyjnych, przeciwnadciśnieniowych), po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Jeśli zauważysz objawy hiperprolaktynemii (mlekotok, osłabienie libido, nadmierne owłosienie, niepłodność), koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Kiedy należy zbadać prolaktynę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!