Homeopatia na przeziębienie - zasady stosowania, przeciwwskazania, dla kogo

Homeopatia na przeziębienie fot. Adobe Stock
Homeopatia skutecznie łagodzi objawy infekcji, przyspiesza zdrowienie i nie ma działań ubocznych.
Julia Kot / 24.01.2019 13:47
Homeopatia na przeziębienie fot. Adobe Stock

Podstawowa zasada homeopatii brzmi: "Podobne leczy się podobnym". Oznacza to, że substancja, która w dużych ilościach wywołuje u zdrowej osoby objawy choroby, podana w minimalnych dawkach może tę chorobę wyleczyć. Preparaty homeopatyczne pobudzają naturalne siły obronne organizmu, dzięki czemu szybciej wrócisz do zdrowia.

1. W poszukiwaniu najlepszego środka

Większość leków homeopatycznych wytwarza się z roślin, ale do ich produkcji stosuje się też związki mineralne, jad węży czy pszczół. Dostępne są preparaty jednoskładnikowe i złożone. Jeśli leczysz się sama, wybieraj te drugie.

Stosowanie leków jednoskładnikowych wymaga wiedzy, dlatego powinien zalecić je lekarz homeopata. Środki te dobiera się do stanu zdrowia pacjenta i objawów choroby. Inna kuracja jest potrzebna, gdy masz zatkany nos, a inna przy katarze wodnistym. Odmiennie leczy się też kaszel suchy i mokry.

2. Jak je prawidłowo stosować?

Leki homeopatyczne należy zażywać nieco inaczej niż chemiczne.
Oto najważniejsze zasady. 

  • Jeżeli stosujesz granulki lub tabletki, wsyp je do zakrętki opakowania, a potem do ust. Trzymaj je pod językiem tak długo, aż się całkowicie rozpuszczą.  
  • Przed podaniem leku niemowlęciu lub małemu dziecku granulki należy rozpuścić w niewielkiej ilości przegotowanej wody.
  • Dawkę syropu odmierzaj plastikową, nigdy metalową łyżeczką. W kontakcie z metalem lek może zmienić swoje właściwości. Przed połknięciem przez chwilę potrzymaj syrop w ustach. Preparaty homeopatyczne wchłaniają się przez śluzówkę jamy ustnej.
  • Na początku infekcji przyjmuj lek częściej. W miarę jak objawy ustępują, należy wydłużać odstęp między kolejnymi dawkami. 
  • Leki zażywaj przynajmniej pół godziny przed posiłkiem lub godzinę po nim. Pokarmy i napoje mogą zaburzać wchłanianie preparatów homeopatycznych. Jeśli nie możesz zachować zalecanego odstępu, przed zażyciem leku przepłucz usta przegotowaną wodą.

3. Czego należy się wystrzegać

W trakcie kuracji nie stosuj olejków eterycznych (zwłaszcza z mięty, eukaliptusa, rumianku) ani preparatów zawierających mentol i kamforę. Mogą one osłabić skuteczność kuracji homeopatycznej. Z tego samego względu na czas leczenia zrezygnuj z mycia zębów pastą miętową i nie żuj gumy o tym smaku.

Niekorzystny wpływ na działanie leków homeopatycznych ma też kofeina. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z kawy. Wystarczy, że z jej wypiciem odczekasz godzinę po zażyciu leku. Pamiętaj, że kuracja homeopatyczna jest bezpieczna. Nie ma ryzyka przedawkowania leków.

źródło: Pani Domu

Zobacz także:Jak leczyć przeziębienie?Szukasz naturalnego sposobu na przeziębienie? Sprawdź napar z imbiru!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA