Domowe sposoby na przeziębienie. Co pomoże na katar, ból gardła, kaszel i gorączkę?

domowe sposoby na przeziębienie fot. Adobe Stock
Domowe sposoby na przeziębienie są tanie i skuteczne. Syrop z cebuli pomaga na kaszel, inhalacje na katar, a płukanki to dobry sposób na ból gardła. Naturalne metody łagodzą objawy, działają przeciwzapalnie, antyseptycznie, napotnie lub rozrzedzają wydzielinę w drogach oddechowych, dzięki czemu mogą przyspieszyć powrót do zdrowia.
Marta Wilczkowska / 21.12.2020 07:42
domowe sposoby na przeziębienie fot. Adobe Stock

Przeziębienie to wirusowa choroba zapalna górnych dróg oddechowych. Może się pojawić nawet kilka razy w roku. Odpowiedzialne za jego rozwój są wirusy, głównie rinowirusy i wirus paragrypy. Przeziębienie zaczyna się od osłabienia, potem dochodzi katar, ból gardła, ból głowy, gorączka. Choć z infekcją organizm sam powinien poradzić sobie w ciągu 7-10 dni, domowe sposoby złagodzą nieprzyjemne dolegliwości i mogą skrócić czas trwania choroby.

Skuteczne domowe sposoby na objawy przeziębienia

Głównymi objawami przeziębienia są katar, ból gardła, kaszel i podwyższona temperatura. Warto zastosować metody ukierunkowane na łagodzenie poszczególnych symptomów infekcji, aby poprawić swój ogólny stan.

Domowe sposoby na katar

Ostry nieżyt nosa, czyli katar i zatkanie nosa, występuje właściwie zawsze podczas przeziębienia. Wynika z obrzęku zaatakowanej przez wirusy błony śluzowej nosa. W leczeniu zalecane są: 

  • Aromatyczna kąpiel. Do wanny z ciepłą wodą dodaj 2 krople olejku lawendowego, 5 kropli eukaliptusowego oraz po kropli rozmarynowego, miętowego i melisowego. Wejdź do wanny na 20 minut. Potem wytrzyj się ręcznikiem (nie spłukuj ciała!) i połóż do łóżka.
  • Syrop z czerwonej kapusty. Przepuść kapustę przez sokowirówkę tak, by uzyskać szklankę soku. Zagotuj płyn. Gdy przestygnie, dodaj 0,5 szklanki miodu. Wymieszaj. Pij po łyżeczce 3–4 razy dziennie. Zobacz też: przepisy na syropy z miodu na przeziębienie.
  • Inhalacje. Wlej do miski litr wrzątku, wpuść 7 kropli olejku sosnowego lub lawendowego. Pochyl się, przykryj głowę ręcznikiem tak, żeby para nie uciekała bokami. Oddychaj głęboko przez nos mniej więcej 5 minut. Przetestuj też inne przepisy na inhalacje na katar.
  • Akupresura. By złagodzić odruch kichania i udrożnić drogi oddechowe, uciskaj (przez ok. 2 minuty) opuszkami palców punkty znajdujące się u nasady skrzydełek nosa (po zewnętrznej stronie), następnie punkt nad nosem – pośrodku, między brwiami.

Domowe sposoby na ból gardła

Przeziębienie często zaczyna się od bólu gardła. Podrażniona jest śluzówka, dlatego doskonale sprawdzą się specyfiki łagodzące, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Zalecane domowe metody to:

  • Płukanka ziołowa. Odmierz po 0,5 łyżeczki liści szałwii, rumianku, liści mięty pieprzowej i kwiatu nagietka. Zalej zioła szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź. Letnim naparem płucz gardło kilka razy dziennie. Zobacz, jakie są jeszcze zioła na przeziębienie.
  • Odwar z siemienia lnianego. Zalej 3 łyżki siemienia 2 szklankami wrzątku. Gotuj na małym ogniu przez kwadrans. Pij po szklance dziennie, przed snem. Poznaj też 5 najlepszych przypraw na przeziębienie.
  • Napój anyżkowy. 2 łyżeczki gwiazdek anyżu zalej szklanką wody. Gotuj przez 15 minut. Przecedź. Gdy odwar przestygnie, dodaj 0,5 szklanki miodu lipowego. Wymieszaj. Pij 4–5 razy dziennie po 1/4 szklanki.
  • Napój z imbiru. Przeciwdrobnoustrojowe właściwości imbiru pomogą zwalczyć ból gardła. Napar z imbiru przygotuj z 2-3 cm obranego korzenia imbiru. Przeciśnij go przez praskę. Zalej wrzątkiem Odczekaj kilka minut. Odcedź napar. Gdy przestygnie, możesz dodać odrobinę miodu. Warto skorzystać również z leczniczych właściwości goździków i dorzucić kilka sztuk.

Domowe sposoby na kaszel

Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry bazują przede wszystkim na odpowiednim nawilżaniu organizmu i pomieszczenia, w którym przebywamy, a także na roślinach rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających pozbywanie się jej z dróg oddechowych. Zalecane domowe metody to:

  • Syrop z cebuli. Posiekaj drobno 2 duże cebule. Układaj warstwami w szklanym lub emaliowanym naczyniu, przekładając miodem lub cukrem (w sumie ok. 0,5 szklanki). Postaw w ciepłym miejscu. Po 3 godzinach odlej sok. Wymieszaj go z sokiem wyciśniętym z 0,5 cytryny. Pij po łyżce 3 razy dziennie, po posiłkach.
  • Krople z podbiału. Szklanką wrzątku zalej 4 łyżki suszonych liści podbiału. Przykryj i odstaw na kwadrans. Przecedź. Do przestudzonego naparu dodaj 0,5 szklanki miodu i 0,5 szklanki czystej wódki. Zażywaj 3–4 razy dziennie po jedzeniu – odmierzając po 30 kropli na kieliszek wody. Uwaga! Miksturę bez alkoholu można podawać także dzieciom.
  • Miód anyżowy. Do 3 łyżek miodu lipowego lub wielokwiatowego dodaj czubatą łyżeczkę mielonego anyżu. Wymieszaj. Jedz 2 razy dziennie po łyżeczce, najlepiej po posiłku.
  • Akupresura. By złagodzić napad kaszlu, uciskaj delikatnie punkt znajdujący się w zagłębieniu szyi, nieco powyżej mostka (na szerokość opuszka kciuka nad mostkiem).
  • Smalec z gęsi. Łyżkę smalcu rozpuść w szklance ciepłego mleka z dodatkiem miodu. Smalec z gęsi może również służyć do smarowania klatki piersiowej i pleców. Posmaruj starannie ciało tuż przed snem, okryj się ciepłym kocem lub kołdrą.

Domowe sposoby na gorączkę

Podczas przeziębienia gorączka na ogół nie jest wysoka, sięga ok. 38°C. Aby ją obniżyć, stosuje się zioła napotne oraz chłodne kompresy lub kąpiele. Zalecane domowe sposoby to:

  • Herbatka lipowo-miodowa. Zalej szklanką wrzątku 2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy. Przykryj i odstaw na 10 minut. Gdy napar nieco przestygnie, dodaj 2 łyżeczki miodu. Wypij i połóż się do łóżka.
  • Mikstura malinowo-ziołowa. Odmierz 2 łyżeczki korzenia babki lancetowatej i łyżeczkę kwiatów czarnego bzu. Zalej szklanką wrzątku. Przykryj, odstaw na kwadrans. Przecedź, dolej 1/3 szklanki soku malinowego. Pij 3 razy dziennie po 1/3 szklanki, po posiłku.
  • Chłodne okłady. Na czoło, kark, nadgarstki lub łydki przykładaj zmoczone w chłodnej wodzie płótno lub gazę. Zmieniaj, gdy okłady się ogrzeją. Powtarzaj, aż do spadku temperatury. W ramach schładzania możesz wziąć też kąpiel. Pamiętaj jednak, że woda powinna być zimniejsza zaledwie o 1°C niż temperatura ciała, a dopiero po obniżeniu gorączki, można stopniowo schłodzić kąpiel.

Powyższe domowe sposoby łagodzą objawy choroby, ale jeśli przeziębienie będzie się rozwijać, a symptomy utrzymywać dłużej niż 7-10 dni, należy zgłosić się do lekarza.

Na podstawie artykułu Diany Ożarowskiej-Sady/"Przyjaciółka"
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.11.2008.

Więcej o przeziębieniu:
Co na przeziębienie? Najlepsze sposoby
Przeziębienie - ile trwa, objawy, zarażanie, leki na przeziębienie
Koronawirus czy przeziębienie - jak odróżnić?
Objawy przeziębienia - jak je szybko zdiagnozować?
Grypa a przeziębienie - jak odróżnić objawy grypy i przeziębienia?
Zioła na przeziębienie - jak je stosować, by szybko wyzdrowieć?
Imbir na przeziębienie – jak stosować, właściwości lecznicze, przepisy
Czosnek na przeziębienie – 5 rad, jak jeść czosnek w celach leczniczych
Jeżówka (Echinacea) – na przeziębienie i odporność. Jak stosować, kiedy, jakie dawki?
Miód na przeziębienie - 5 prostych przepisów na domowe leki z miodu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA