Czy możesz mieć niedobory witaminy A?

Czy możesz mieć niedobory witaminy A?
Często boli cię gardło, masz zapalenie zatok lub ucha? Słabo widzisz w ciemności? Nie możesz zajść w ciążę? To mogą być objawy niedoboru witaminy A.
/ 08.06.2011 17:42
Czy możesz mieć niedobory witaminy A?

Objawy niedoboru witaminy A

Jednym z najczęstszych objawów niedoboru witaminy A jest ślepota nocna. Innym objawem jest nadmierne rogowacenie skóry – skóra przypomina gęsią skórkę, staje się chropowata i sucha. Niski poziom witaminy A może być powodem częstych infekcji układu oddechowego, bólu gardła, zapalenia zatok i ucha.

Niedobór witaminy A może być powodem trudności zajścia w ciążę.

Przeczytaj też: Wszystko o suplementach diety

Kto jest szczególnie narażony na niedobory witaminy A?

Jeśli, któryś z punktów Ciebie dotyczy, możesz potrzebować większych dawek witaminy A:

  • Palisz tytoń

Stwierdzono, że u palących papierosy stężenie beta-karotenu jest niskie.

  • Bierzesz doustne środki antykoncepcyjne

 Tabletki te podwyższają poziom witaminy A krążącej we krwi. Równocześnie powodują zmniejszenie odkładania się tej witaminy w wątrobie. Jedynym dobrym źródłem witaminy A jest w tym przypadku beta-karoten.

  • Żyjesz w stresie fizycznym lub psychicznym

W wyniku przepracowania, zmęczenia, nadmiaru wysiłku fizycznego, w komórkach Twojego organizmu powstają wolne rodniki, które zmniejszają poziom witaminy A.

  • Nadużywasz alkoholu

Wiadomo, że alkohol zmniejsza ilość witaminy A i beta-karotenu zgromadzonych w wątrobie. Ponadto udowodniono, że jednoczesne spożycie alkoholu i beta-karotenu może poważnie uszkadzać wątrobę.

Dowiedz się: Dlaczego nie wolno łączyć alkoholu z lekami?

  • Jesteś w ciąży lub karmisz

Potrzebujesz większych dawek witaminy A, gdyż jej część przekazywana jest dziecku. Nie przyjmuj jednak suplementów bez konsultacji z lekarzem. Zbyt duża ilość witaminy A w diecie kobiety ciężarnej może być powodem wystąpienia wad wrodzonych lub rozwojowych płodu.

  • Chorujesz na mukowiscydozę, masz choroby wątroby, trzustki, masz przewlekłą biegunkę lub jesteś  po resekcji jelita cienkiego.

Te choroby mogą przyczyniać się do zmniejszania wchłaniania i magazynowania witaminy A.

  • Jesteś chory albo cierpisz na przewlekłe zakażenie

W trakcie choroby powstaje duża ilość wolnych rodników. Organizm walczy z nimi za pomocą przeciwutleniaczy. Jednym z nich jest właśnie witamina A.

  • Przyjmujesz leki obniżające poziom cholesterolu, które działają poprzez zwiększenie wydzielania żółci

Zażywanie tych leków obniża wchłanianie i przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym i witaminy A. Najprawdopodobniej lekarz zalecił Ci przyjmowanie suplementów witamin, które będziesz brał w innej porze niż leki obniżające stężenie cholesterolu. Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie suplementów witaminy A, najpierw porozmawiaj z lekarzem.

  • Zażywasz metotreksat, bo leczysz się na zapalenie stawów, łuszczycę lub nowotwór

Witamina A i beta-karoten wchłaniają się w jelitach. Metotreksat zaburza funkcję jelit i przez to witaminy słabiej się wchłaniają. Przed zastosowaniem suplementu porozmawiaj jednak z lekarzem.

  • Nie spożywasz mięsa

Niedobór w pożywieniu wartościowych białek zwierzęcych prowadzi do niedoboru witaminy A. Niestety białka roślinne są przyswajalne o wiele gorzej niż zwierzęce, z tego powodu nie można ich zastopić.

  • Spożywasz zbyt mało witaminy E

Witamina E jest przeciwutleniaczem, który wspomaga działanie witaminy A chroniąc ją przed utlenieniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA