Dlaczego nie wolno łączyć alkoholu z lekami?

Zatrucie lub nawet śmierć - takie mogą być skutki łączenia leków z alkoholem...
Interakcje leków z alkoholem są bardzo groźne. Wie o tym każdy, mimo to wiele osób wciąż ryzykuje i łączy alkohol z lekami. Kiedy nie warto tego robić? Jakie są skutki łączenia leków z alkoholem?
/ 18.06.2011 13:22
Zatrucie lub nawet śmierć - takie mogą być skutki łączenia leków z alkoholem...

Powszechnie wiadomo, że leków pod żadnym pozorem nie powinno się łączyć z alkoholem ze względu na możliwość zatrucia, a nawet śmierci. Nie wszyscy jednak tego zakazu przestrzegają. Wyobraźmy sobie, że zażywamy jakiś lek X od kilku dni i wybieramy się na imieniny kolegi z pracy, gdzie, jak się pewnie domyślacie, będziemy częstowani alkoholem. I chociaż wiemy, że nie powinniśmy sięgać po kieliszek, często pod wpływem sugestii znajomych, którzy kiedyś byli w „podobnej sytuacji”  wypijamy „łyczek” za zdrowie solenizanta. Niektórym z nas mówiąc kolokwialnie „upiekło się”, inni niestety nie mieli tyle szczęścia.

 Pewnie zastanawiacie się dlaczego tak się dzieje. Otóż każdy człowiek jest indywidualną jednostką nie tylko pod względem charakteru czy osobowości, ale także pod względem środowiska wewnętrznego. W tym przypadku to czy będziemy mieli szczęście, czy nie zależy nie tylko od tego, jaki lek zażywamy i jak długo, ale także od naszego wieku, płci i od tego jak często, i w jakich ilościach spożywaliśmy alkohol, wbrew pozorom nie tylko w trakcie kuracji danym lekiem X.

Przeczytaj też: Jakie leki oddziałują z alkoholem?

Objawy reakcji disulfiraminową (antikolopodobnej)

Nazwa wywodzi się od substancji stosowanej w leczeniu alkoholizmu – disulfiramu (antikolu). Disulfiram hamuje jeden z etapów przetwarzania alkoholu w organizmie. W wyniku zażycia leku wraz z alkoholem w tkankach zaczyna gromadzić się toksyczny aldehyd octowy. Jest on odpowiedzialny za wystąpienie następujących działań niepożądanych:

  • silne rozszerzenie naczyń krwionośnych twarzy,
  • silne bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • spadek ciśnienia krwi,
  • zapaść,
  • silne uczucie lęku,
  • pocenie się.

Te nieprzyjemne reakcje, występujące po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, powodują, że chory leczony disulfiramem zaczyna unikać alkoholu ze strachu.

Dowiedz się: Alkohol - wpływ na organizm i wchłanianie leków?

Jakie leki powodują reakcje disulfiramopodobną?

Okazuje się, że właściwości podobne do antikolu ma wiele różnych leków.

Leki przeciwgrzybiczne - gryzeofulwina nasila działanie alkoholu oraz hamuje enzym dehydrogenazy alkoholowej, czego skutkiem jest wystąpienie reakcji disulfiramowej.

Cefalosporyny – latamoksef, cefamandol, cefoperazon.

Chloramfenikol – wpływa niekorzystnie na tolerancję alkoholu, wywołując reakcję disulfiramową.

Leki przeciwpasożytnicze i przeciwbakteryjne - szczególnie silne reakcje disulfiramopodobne wywołują wszystkie pochodne nitroimidazolu – metronidazol, nitrofurantoina, furazolidon, tynidazol, ornidazol, nimorazol, seknidazol.

Leki przeciwnowotworowe - powinniśmy również uważać w czasie zażywania niektórych leków z tej grupy, np. prokarbazyny.

Jak możemy się uchronić przed szkodliwymi skutkami łączenia leków i alkoholu?

Najprostszym sposobem byłoby oczywiście unikanie alkoholu w trakcie i po zażyciu leku.

„Kto pyta nie błądzi” - czasami warto skorzystać z fachowej pomocy i zasięgnąć informacji u lekarza lub farmaceuty na temat zażywanego przez nas leku i jego potencjalnych interakcji nie tylko z alkoholem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA