E-recepta - jak działa i jak ją zrealizować?

E-recepta fot. Adobe Stock
E-recepta już 8 stycznia zastąpi tradycyjną papierową receptę. Będzie dla nas dużym ułatwieniem. Otrzymamy ją nawet bez wchodzenia z domu.
/ 02.01.2020 14:20
E-recepta fot. Adobe Stock

Od 8 stycznia 2020 roku lekarze będą mieli obowiązek wystawiania recept elektronicznych, tzw. e-recept. Tradycyjne recepty będą wystawiane tylko w szczególnych wypadkach. Chodzi m.in. o recepty dla osób o nieustalonej tożsamości, recepty transgraniczne, recepty pro auctore (dla osoby wystawiającej) i pro familiae (dla najbliższej rodziny wystawiającego).

Papierowe recepty będą wydawane również w przypadku awarii systemu e-zdrowie, który konieczny jest do korzystania z e-recepty.

Zalety e-recepty:  

  • Nie musi być wystawiona w gabinecie lekarskim. Lekarz może wystawić ją zdalnie
  • Pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ lekarz może wystawić na cały rok, a pacjent wykupuje w dowolnym momencie.
  • Jest czytelna.  
  • Pacjent nie może jej zgubić ani zniszczyć.  
  • Leki z recpety można wykupować w różnych aptekach na terenie Polski. Nie jest konieczny odpis recepty.

E-recepta - jak działa i jak ją zrealizować? 

Aby skorzystać z e-recepty należy wcześniej założyć Internetowe Konto Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl. Konieczne jest podanie swojego numeru telefonu lub adresu e-mail. Musimy również wiedzieć, że do założenia konta konieczny jest ePUAP, czyli posiadanie Profilu Zaufanego.

E-receptę można odebrać za pomocą:

  1. SMS-a. Pacjent otrzymuje wiadomość zawierającą czterocyfrowy kod, który następnie podaje w aptece wraz ze swoim (lub osoby, dla której wykupujemy lek) numerem pesel.  
  2. E-maila. Pacjent może również poprosić lekarza o przesłanie e-recepty na e-maila. W tym przypadku na podany adres e-mailowy dostarczony zostanie plik w formacie PDF, na którym znajduje się kod kreskowy. Należy okazać go farmaceucie.  

W przypadku, gdy pacjent nie posiada telefonu komórkowego, adresu e-mail lub zwyczajnie nie aktywował swojego Internetowego Konta Pacjenta, lekarz ma obowiązek wydać trzeci rodzaj e-recepty. To wydruk informacyjny, który chory pokaże w aptece. 

E-recepta to jedna z części projektu cyfryzacji Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej zyskaliśmy już możliwość korzystania z e-zwolnień. Wkrótce pojawić mają się również e-skierowania. Polska nie jest jedynym krajem, w którym wprowadzono e-receptę. Podobne rozwiązania z powodzeniem działają w większości europejskich krajów, m.in. w Norwegii, Szwecji, Holandii i Grecji. 

Więcej o lekach:
Leki na Parkinsona

Leki na depresję - co warto o nich wiedzieć?
Leki na infekcje intymne - globulki, tabletki, żele

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA