Jak leczyć nadciśnienie u kierowców?

zdrowie w czasie jazdy samochodem
Kierowca, który cierpi na nadciśnienie powinien zachować szczególną ostrożność prowadząc samochód. Powinien również sprawdzić leki, które przyjmuje, ponieważ część z nich może wywołać u niego szereg objawów niepożądanych. Jakich leków unikać i na jakie objawy zwrócić uwagę?
/ 10.11.2010 17:40
zdrowie w czasie jazdy samochodem

Nadciśnienie to choroba bardzo częsta u kierowców. Przez niektórych lekarzy jest nawet uważana za schorzenie zawodowe, szczególnie u pracowników komunikacji miejskiej. Przyczyniają się do tego: wysoki poziom stresu, ekspozycja na hałas, wdychanie zanieczyszczeń (takich jak: disiarczek węgla, kadm, ołów) oraz praca zmianowa (w tym praca w nocy). Nie bez wpływu jest też długie przebywanie w pozycji siedzącej, presja czasu, wibracja i monotonia pracy. Jak uniknąć negatywnego wpływu nadciśnienia na prowadzenie pojazdu?

Leki na nadciśnienie

Zależnie od tego, jak wysokie jest ciśnienie, zaleca się stosowanie odpowiednich leków i różny sposób profilaktyki. Przy bardzo wysokim ciśnieniu lub niemożliwości jego uregulowania powinniśmy zrezygnować z prowadzenia samochodu. Podobne zalecenia dotyczą prowadzenia pojazdu po zastosowaniu pewnych leków, szczególnie tych starszej generacji. Część z nich może powodować osłabienie lub zmęczenie. Leki nieprawidłowo stosowane mogą znacznie zmniejszyć ciśnienie krwi, wywołać senność lub zawroty głowy. Dzieje się tak przy zastosowaniu leków, takich jak: Brinerdin, Normatens oraz Propranolol.

Polecamy: Czy od okulisty trzeba wracać taksówką?

Leki moczopędne

Na prowadzenie pojazdu wpływają także preparaty moczopędne stosowane w nadciśnieniu, np. Furosemid lub Hydrochlorotiazyd. Ten ostatni może powodować nudności, ból i zawroty głowy, nadwrażliwość na światło, widzenie na żółto i inne zaburzenia widzenia. W związku z tym niekorzystnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Leki oszczędzające potas, np. Tialorid mogą wywołać zmniejszenie ilości elektrolitów, a tym samym być przyczyną senności, niepokoju ruchowego, dezorientacji i skurczy mięśni. Innym lekiem stosowanym przy nadciśnieniu jest Diuramid. Po jego zażyciu nie warto siadać za kółkiem, ponieważ mogą się pojawić objawy niepożądane, takie jak: szumy w uszach, przemijająca krótkowzroczność, nadwrażliwość na światło, senność i dezorientacja.

Warto wiedzieć: Panie doktorze, czy mogę jechać?

W nadciśnieniu tętniczym warto często kontrolować stan wzroku. Jeśli zostanie zdiagnozowana jaskra, należy skonsultować z okulistą możliwość prowadzenia samochodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA