Leki w upały są groźne dla zdrowia – dlaczego i co robić, by nie były?

leki, tabletki fot. Adobe Stock
Słońce, duża wilgotność powietrza i wysokie temperatury nie są obojętne dla leków – mogą zmieniać ich właściwości. Jak je przechowywać i zażywać, by nam nie zagrażały?
Marta Słupska / 09.08.2018 12:13
leki, tabletki fot. Adobe Stock

Naczelna Izba Aptekarska ostrzega, że panujące upały mają znaczący wpływ na leki, które przechowujemy w domach. Promienie słoneczne, wysokie temperatury i wilgotność powietrza mogą bowiem zmieniać ich właściwości. Dotyczy to leków, które przyjmujemy regularnie, jak i tych, po które sięgamy doraźnie, na przykład w przypadku bólu głowy.

Gdzie trzymać leki latem?

Podstawą bezpiecznego stosowania leków latem jest ich przechowywanie. Nie trzymajmy leków w łazience ani w samochodzie, gdzie panują wysokie temperatury. Najlepiej jest przechowywać je w szafce, gdzie temperatura jest nieco niższa niż w pokoju.

Leki, które należy trzymać w lodówce, powinniśmy transportować w torebkach chłodniczych, a po ich zakupie w aptece iść z nimi prosto do domu.

Tych leków nie zażywaj, jeśli będziesz spędzać czas na słońcu

Warto też wiedzieć, że zażywania niektórych leków nie powinniśmy łączyć z kąpielami słonecznymi – nawet krótki pobyt na słońcu po ich połknięciu może bowiem skutkować poparzeniami, uczuleniem i przebarwieniami na skórze.

Lista preparatów, na które trzeba uważać latem, jest długa. Należą do nich m.in.: 

  • środki  przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem czy naproksenem), 
  • antybiotyki
  • leki obniżające poziom cholesterolu, antyarytmiczne, moczopędne, przeciwcukrzycowe i hormonalne (m.in. pigułki antykoncepcyjne). 

Dlatego gdy sięgamy po jakieś lekarstwo, uważnie czytajmy jego ulotkę. Jeśli okaże się, że preparat może działać fotouczulająco, przez całą kurację i 2 tygodnie po jej zakończeniu nie opalajmy się.

ABC bezpieczeństwa leków latem

Na koniec podajemy najważniejsze zasady dotyczące przechowywania leków w upalne dni:

  1. leki przechowujmy w temperaturze podanej na ulotce dołączonej do opakowania (zazwyczaj jest to 15-25°C),
  2. chowajmy leki w miejsca, gdzie jest ciemno i sucho i gdzie nie są narażone na promienie słoneczne (np. do szafki lub szuflady),
  3. nigdy latem nie zostawiajmy leków w samochodzie,
  4. nie przechowujmy leków w łazience, gdzie jest ciepło i wilgotno,
  5. na bieżąco wyrzucajmy leki, które zmieniły swój kształt, zapach, kolor, konsystencję (stały się lepkie).

Polecamy:
Leki, po których nie wolno się opalać
Barszcz Sosnowskiego może poparzyć nawet na odległość i jest szczególnie groźny w upalne dni!

Źródło: dziennikzachodni.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: leki, upał