leki a opalanie fot. Adobe Stock

Leki a opalanie. Których substancji unikać, gdy świeci słońce?

Niektóre leki pod wpływem opalania mogą wywoływać reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne. Objawiają się one zmianami skórnymi przypominającymi oparzenia lub pokrzywkę, mogą być swędzące i obrzęknięte. Czasami wystarczy tylko kilka minut na słońcu, aby doszło do niebezpiecznej interakcji słońca z lekami.
/ 11.08.2020 07:01
leki a opalanie fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Leki a opalanie - reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne
 2. Leki a opalanie - na które leki uważać?

Leki a opalanie - reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne

Leki, stosowane zarówno doustnie, jak i miejscowo (np. maści, żele), mogą powodować pod wpływem promieniowania słonecznego (głównie promieniowania UVA) zmiany skórne przypominające poparzenia lub uczulenie. Są to tzw. fotodermatozy. Wymienia się dwa rodzaje nadwrażliwości spowodowanej jednoczesnym opalaniem i stosowaniem leku:

 • reakcja fotoalergiczna – alergiczne zmiany skórne w postaci pokrzywki, wysypki, rumienia, świądu, grudek, "kaszki" na skórze,
 • reakcja fototoksyczna – zmiany skórne przypominające oparzenie słoneczne, objawiające się pęcherzami, zaczerwienieniem (rumieniem), obrzękiem.

Do reakcji fotoalergicznych dochodzi przeważnie z opóźnieniem – zmiany pojawiają się po dobie lub dwóch od ekspozycji na promieniowanie UV, a odpowiedź immunologiczna nie jest zależna od dawki leku ani od długości przebywania na słońcu (może dojść do niej również zimą).

Do reakcji fototoksycznych dochodzi szybciej  w ciągu kilku godzin od opalania, a często od razu po kontakcie skóry z promieniami. Długość przebywania na słońcu ma wpływ na nasilenie zmian, więc ważne, by po zaobserwowaniu niepokojących objawów, od razu zakończyć opalanie.

Leki a opalanie - na które leki uważać?

Do leków, których lepiej unikać, gdy się opalamy, należą niektóre:

 • antybiotyki,
 • hormony,
 • leki psychotropowe, uspokajające, neurologiczne,
 • leki rozkurczowe,
 • leki przeciwbólowe,
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • leki kardiologiczne,
 • leki przeciwpasożytnicze,
 • leki przeciwgrzybicze,
 • leki przeciwcukrzycowe,
 • leki na alergię.

Uważać trzeba również na niektóre zioła i suplementy. Opalanie się podczas zażywania leków powodujących reakcje po opalaniu może skutkować pojawieniem się na skórze przebarwień, trudnych, a nawet niemożliwych do usunięcia.

Antybiotyki a słońce

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne wywołują przede wszystkim antybiotyki z grupy sulfonamidów – popularny Biseptol i Bactrim, tetracyklin i ich pochodnych, np. doksycyklina (Doxycyclinum, Unidox Solutab), a także fluorochinolonów (np. ciprofloksacyna) lub kotrymoksazol.

Stosowane w dermatologii doustne antymykotyki w terapii grzybic np. flukonazol, również mogą być przyczyną podobnych reakcji.

Jeśli jest taka możliwość, antybiotyk można zmienić na inny, który nie powoduje reakcji skórnej na opalanie, to np. amoksycylina (np. Augumentin, Duomox), azytromycyna (np. Azitrin, Bactrazol), klarytromycyna (Klabion, Fromilid, Lekoklar).

Hormony, leki hormonalne a opalanie

Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą lub antykoncepcję hormonalną, powinny zrezygnować z opalania, ponieważ te leki sprzyjają wystąpieniu nadwrażliwości na promienie UV i pojawieniu się przebarwień. W przypadku stosowania popularnego Euthyroxu w chorobach tarczycy nie zauważono w badaniach reakcji nadwrażliwości na słońce, nie ma więc przeciwwskazania do opalania.

Opalanie jest za to przeciwwskazane podczas stosowania niektórych leków sterydowych (np. Metypred, Encorton, Medrol).

Leki przeciwalergiczne a słońce

Opalanie jest przeciwwskazane podczas stosowania leków przeciwhistaminowych stosowanych na alergię, jak klemastyna (Clemastinum), cetyryzyna (np. Zyrtec, Allertec), loratadyna (np. Claritine, Loratan) oraz prometazyna (np. Diphergan). 

Leki psychotropowe, uspokajające i neurologiczne a słońce

Leki stosowane w psychiatrii – przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne – mogą sprzyjać powstawaniu fotodermatoz i podrażnień skóry – np. amitryptylina, perazyna, doksepina, haloperidol oraz działające uspokajająco: promazyna i prometazyna (Diphergan) . Nadwrażliwość na słońce może wystąpić również po zażyciu leków nowej generacji, np. SSRI (inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). W leczeniu padaczki, należy uważać na promieniowanie słoneczne, gdy choroba leczona jest z użyciem np. karbamazepiny, fenytoiny.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przy opalaniu

Do popularnych leków, których nie należy łączyć z opalaniem, zalicza się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), czyli ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen, Ibum, Dolgit), naproksen (np. Apo-Napro, Naproxen), ketoprofen (np. Ketolek, Ketonal, Opokan-keto)czy diklofenak (np. Olfen Uno, Diclac, Voltaren), piroksykam (np. Flamexin, Feldene), indometacyna (np. Elmetacin, Metindol retard). Reakcje skórne po opalaniu mogą też wystąpić po pyralginie. Bezpieczniejsze są pod tym względem preparaty przeciwbólowe z paracetamolem np. Apap, Panadol, Gripex.

Leki kardiologiczne a słońce

Należy również uważać na interakcje promieniowania słonecznego z lekami beta-adrenolitycznymi (potocznie beta-blokerami), stosowanymi w nadciśnieniu i chorobach serca, jak np. propranolol, atenolol, bisoprolol.

Ponadto zmiany skórne i przebarwienia wywołują leki działające moczopędnie, jak furosemid, a także przeciwarytmiczne – amiodaron, chinidyna. Leki obniżające cholesterol z grupy fibratów (np. Lipozil, Lipanthyl) też mogą być przyczyną
przebarwień skórnych.

Leki obniżające poziom glukozy we krwi i słońce

Leki hipoglikemizujące, stosowane w leczeniu cukrzycy, mogą również powodować reakcje fototoksyczne lub fotoalergiczne. Wymienia się głównie metforminę (np. Metformax, Etform, Avamina, Glucophage, Siofor), a także stosowany w leczeniu cukrzycy glipizyd (stymulujący wydzielanie insuliny). 

Maści dermatologiczne a słońce

Wiele maści, zwłaszcza tych stosowanych w terapii trądziku, stanowi przeciwwskazanie do ekspozycji na słońce, szczególnie gdy zawierają antybiotyki, antymykotyki i nadtlenek benzoilu, który rozjaśnia skórę (np. Duac, Benzacne) oraz kwas azelainowy np. Acnederm, Skinoren. Nie należy się opalać po zastosowaniu maści z witaminą A (retionolem) i preparatów przeciwłupieżowych.

Cytostatyki przy opalaniu

Każda terapia przeciwnowotworowa i inna w której stosowane są leki cytostatyczne, stanowi przeciwwskazanie do opalania. Skóra podczas chemioterapii jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia, w tym na działanie promieni UV.

Leki ziołowe a opalanie

Szczególnie niebezpieczne zioła w połączeniu ze słońcem to dziurawiec, arcydzięgiel i rumianek. Pod wpływem promieni słonecznych na skórze mogą pojawić się reakcje alergiczne oraz brązowawe przebarwienia. Zioła te są obecne w wielu preparatach, dlatego zawsze należy czytać ulotkę. Informacja dołączona do leku lub suplementu powinna być podstawowym źródłem informacji. Producenci dołączają do ulotki informację o możliwych reakcjach nadwrażliwości słonecznej, dlatego przed opalaniem, powinniśmy sprawdzić, czy lek nam nie zaszkodzi.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 14.08.2012.

Więcej na podobny temat:
Interakcje leków z żywnością – tabela
Czym są interakcje leków?
Interakcje leków – których preparatów nie wolno łączyć? [LISTA]
Jak uniknąć interakcji leków z błonnikiem?
Jak uniknąć interakcji leków z tłuszczami?
Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć, a jakie można

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!