Preparat na kurzajki - który wybrać? 8 najlepszych produktów

Na tę dolegliwość zwykle pomagają produkty z apteki. Jak działają i co mają w składzie – zobacz przegląd 8 preparatów na kurzajki.
Marta Wilczkowska / 09.05.2014 06:59 / aktualizacja: 18.07.2019 12:43

Kurzajki to nieestetyczne, małe, szorstkie narośla. Potocznie kurzajkami nazwa się brodawki pojawiających się na skórze na skutek zarażenia wirusem HPV. Ma on wiele odmian i różne brodawki może wywoływać. Jak rozpoznać i leczyć tę kłopotliwą dolegliwość?

Po czym poznać, że to kurzajka?

Kurzajki przypominają niewielkie, twarde grudki na skórze. Mogą występować pojedynczo lub grupami. Zwykle zmiany te są niebolesne. Kurzajki pojawiają się najczęściej na dłoniach lub podeszwach stóp, jednak mogą występować także w innym miejscach na skórze, a nawet w okolicy narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste).

Jeśli zauważyłaś u siebie zmianę przypominającą ten opis, udaj się do dermatologa. Lekarz określi, czy to rzeczywiście kurzajki i zaproponuje skuteczny sposób leczenia dolegliwości.

kurzajki na dłoni
Przykład, jak mogą wyglądać kurzajki na dłoni (fot. Adobe Stock)

Skąd się biorą?

Wirus HPV łatwo się przenosi przez dotyk, więc niewiele potrzeba, żeby doszło do zakażenia. Żeby „zarazić się” kurzajką, wystarczy uścisnąć dłoń osoby chorej. Wirus lubi wilgoć, dlatego kurzajki mogą pojawić się u kogoś, kto regularnie chodzi na basen (dlatego klapki są obowiązkowe!).

Warto wiedzieć, że wirusem HPV można zakazić się nie tylko od drugiej osoby, ale przenieść go samemu z jednego miejsca na swoim ciele w drugie. Jeśli więc zauważysz u siebie brodawkę, absolutnie nie rozdrapuj jej.

U wielu osób, nawet jeśli miały fizyczny kontakt z osobą z kurzajkami, brodawki nie pojawią się. To kwestia odporności organizmu.

Jak się je leczy?

W niektórych przypadkach kurzajki ustępują samoistnie. Jeśli jednak tak się nie stanie, konieczne będzie podjęcie jednej z metod leczenia. Na kurzajki stosuje się:

  • krioterapię, czyli miejscowe wymrażanie zmiany,
  • usunięcie chirurgiczne poprzez wycięcie lub wyłyżeczkowanie zmiany lub zabieg laserem,
  • wypalanie za pomocą substancji chemicznych (np, kwas mlekowy lub salicylowy).

Metody krioterapii i wypalania wykorzystywane preparatach na kurzajki, które możesz dostać w aptece bez recepty. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Preparat na kurzajki - jak działa?

Produkty dostępne w aptece bez recepty są w różnej formie - żelu, płynu albo sprayu. Zwykle zawierają w składzie kwas trójchlorooctowy, który powoduje rogowacenie tkanki kurzajki i zniszczenie wirusa. Po zakończonym etapie złuszczania brodawki, skora w danym miejscu regeneruje się i wraca do zdrowia. Są też preparaty, które mają w sobie czynnik mrożący i działają na zasadzie krioterapii.

Jak używać? Zwykle preparat na kurzajki jest wyposażony w aplikator. Z jego pomocą trzeba go punktowo zaaplikować na brodawkę. Przez chwilę może temu towarzyszyć uczucie pieczenia, szczypania lub niewielki ból. Częstotliwość nanoszenia produktu na skórę może się różnie w zależności od preparatu - szczegóły na ten temat znajdziesz na opakowaniu lub z ulotce.

Zwykle po 10-14 dniach stosowania preparatu, kurzajka odpada. Produkty dostępne w aptece najczęściej nadają się do stosowania i na zmiany na dłoniach, i na stopach.

Zobacz nasz przegląd: 8 sprawdzonych preparatów na kurzajki.

Więcej o chorobach skóry:Jak wyleczyć grzybicę stóp?Sposoby na uporczywe brodawkiŁuszczyca - jak żyć z tą chorobą?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA