Postać leku to innymi słowy forma, w jakiej przygotowany jest lek, dostosowana do miejsca podania.
Każda substancja lecznicza podawana jest bowiem w mieszaninie z substancjami pomocniczymi spełniającymi różnorakie funkcje. Mogą one wspomagać jej produkcję, przechowywanie, a także wpływać na jej uwalnianie w organizmie.
Dowiedz się więcej: Z czego składają się leki?
W zależności od konsystencji leku wyróżniamy:
Postaci stałe:
- Proszki – sypkie, homogenne cząstki substancji leczniczych lub części roślin do stosowania zewnętrznego, wewnętrznego lub sporządzania roztworów i zawiesin.
- Tabletki – jednolita powierzchnia, ściśle określona ilość substancji leczniczej. Najczęściej stosowana postać to drażetki – tabletki powlekane otoczką cukrową.
- Granulaty – otrzymane po przeprowadzeniu sproszkowanej lub płynnej substancji w postać jednolitych ziaren.
- Kapsułki – utworzone ze zbiorniczka skrobiowego lub żelatynowego, w którym znajduje się jedna lub kilka substancji leczniczych.
- Systemy terapeutyczne – urządzenie lub postać leku dozująca lub uwalniająca substancje leczniczą przez określony czas (transdermalne, doustne, oczne, domaciczne, infuzyjne).
- Czopki i kapsułki doodbytnicze oraz globulki dopochwowe.
- Mydła – rozpuszczalne w wodzie potasowe lub sodowe sole wyższych kwasów tłuszczowych o działaniu zmniejszającym napięcie powierzchniowe.
- Liposomy – kuliste pęcherzyki, których rdzeniem jest kropelka wody, a otoczką – pochodna tłuszczowa. Substancja lecznicza w zależności od charakteru chemicznego umiejscawiana jest w jednej z warstw. Podawane w postaci zawiesiny.
Postaci półstałe
- maści i kremy – do nanoszenia na skórę i błony śluzowe; stosowane do wywołania miejscowego lub ogólnego a także nawilżającego lub ochronnego.
- Pasty – stężone maści, twardsza konsystencja.
Postaci płynne
- Roztwory substancji leczniczych:
- Do podania pozajelitowego (płyny infuzyjne, płyny do wstrzykiwań)
- Syropy – słodki smak, zwiększona lepkość i gęstość, substancja lecznicza rozpuszczona lub zawieszona
- Płyny do irygacji – do przepłukiwania jelit, pochwy i innych jam ciała
- Preparaty otrzymywane z surowców roślinnych suchych (nalewki, napary, odwary, wyciągi) lub świeżych (soki, alkoholatury)
- Zawiesiny – cząstki rozproszone w gazie lub cieczy. Postać lepiej tolerowana, stosowana szczególnie u dzieci i osób starszych
Podział leków ze względu na drogę podania
Przeczytaj też: Jakie są drogi podawania leków?
Substancje lecznicze można również podzielić uwzględniając drogę podania leku. Wyróżniamy wtedy leki:
- Doustne
- Do oczu
- Do nosa
- Do uszu
- Na skórę i/lub błony śluzowe
- Doodbytnicze
- Dopochwowe
- Do innych jam ciała
- Wziewne
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!