Spis treści:
Pigwa - właściwości lecznicze
Pigwa (łac. Cydonia oblonga) jest liściastą rośliną ozdobną i leczniczą z rodziny różowatych (łac. Rosaceae). Występuje w formie drzewa lub krzewu, które wydają twarde jasnożółte cierpkie w smaku owoce o kształcie jabłka lub gruszki. Niedojrzały owoc pigwy jest zielony, a późną jesienią zmienia kolor na żółty. Owoce pigwy rzadko je się na surowo. Najczęściej są produkowane z nich dżemy, wina, pasty, syropy lub nalewki.
Pigwa jest cenioną rośliną leczniczą, której poświęcono wiele badań. Jest bogata w fenole, flawonoidy, garbniki, terpenoidy, kwasy organiczne i glikozydy. Zawiera witaminę C i składniki mineralne, takie jak fosfor, wapń, sód i potas.
Korzystne dla zdrowia właściwości pigwy, są wykorzystywane przy takich schorzeniach jak:
- cukrzyca,
- zapalenie wątroby,
- wrzody żołądka,
- biegunki i zaparcia,
- infekcje dróg moczowych,
- infekcje dróg oddechowych.
W tradycyjnej medycynie znajdują zastosowanie różne części rośliny: liście, korzenie, owoce i nasiona, które wyróżniają się nieco innymi właściwościami.
Przykładowo odwar z liści pigwy jest wykorzystywany na nerwy, bezsenność, kaszel, biegunkę czy gorączkę. Nasiona pigwy są pomocne na problemy żołądkowe, biegunki i zaparcia, a wydzielane przez nie substancje śluzowe przyspieszają leczenie ran.
Owoce pigwy są stosowane przy cukrzycy, chorobach układu moczowego, chorobach dróg oddechowych i wrzodach. Dowiedziono, że ich regularne spożywanie wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób serca i nowotworów, a także hamuje procesy starzenia się, co wynika z silnych właściwości przeciwutleniających.
Czy surowa pigwa jest trująca?
Surowa pigwa nie jest trująca i jest jadalna. Uważana jest za roślinę bezpieczną dla zdrowia, jednak nasiona pigwy zawierają toksyczne nitryle, które przekształcają się w żołądku pod wpływem działania enzymów lub kwasu żołądkowego w cyjanowodór. Jest to trujący gaz. Naukowcy uspokajają jednak, że trzeba byłoby zjeść bardzo dużo pestek pigwy, aby doszło do zatrucia. Tymczasem nasiona pigwy są stosowane tradycyjnie do leczenia biegunek i zaparć. Miąższ i skórka owoców pigwy mogą być jedzone na surowo i nie powodują zatruć.
Potencjalnie zjedzenie zbyt dużej ilości pestek pigwy mogłoby powodować zatrucie. Możliwe objawy to:
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- skurcze brzucha,
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- w skrajnych przypadkach: drgawki, trudności w oddychaniu, niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa.
Warto wspomnieć, że literatura medyczna zna przypadki silnych reakcji uczuleniowych na pigwę. U osób z alergią na pigwę może pojawić się również wysypka kontaktowa po dotykaniu jej owoców, która w razie wystąpienia powinna nas odwieźć od zjedzenia.
Jak spożywać pigwę?
Przede wszystkim roślinę stosuje się w kuchni do przyrządzania różnorodnych, zazwyczaj słodkich przetworów. Owoce pigwy możesz wykorzystać do zrobienia:
Z punktu widzenia zdrowia najlepiej używać owoców nieobranych, bo w skórce znajduje się więcej cennych składników, niż w miąższu. Pigwa może mieć owoce w kształcie jabłka lub gruszki, ale to te drugie będą mniej cierpkie i twarde.
Źródła:
M.U. Ashraf i inni, Cydonia oblonga M., A Medicinal Plant Rich in Phytonutrients for Pharmaceuticals, doi: 10.3389/fphar.2016.00163,
M. Alvarez-Mon i inni, Allergy to quince, doi: 10.1016/j.aller.2013.07.003.
Czytaj także:
Trujące pestki czereśni? Sprawdź, jak można wykorzystać pestki z czereśni z korzyścią dla zdrowia
Czy pestki głogu są trujące? Uważaj, zanim sięgniesz po jego owoce
Czy pestki dzikiej róży są trujące?
Czy aronia jest trująca? Oto, na co musisz uważać
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!