Melisa lekarska w ciąży - czy jest bezpieczna i jakie ma właściwości

Melisa w ciąży fot. Adobe Stock
Melisa działa uspokajająco, a w I trymestrze ciąży - łagodząco na dolegliwości żołądkowe. Melisa w ciąży jest bezpieczna w rozsądnych ilościach - 1 filiżanka dziennie co kilka dni powinna pomóc ciężarnej ukoić nerwy lub zasnąć.
Agnieszka Czechowska / 28.09.2020 08:15
Melisa w ciąży fot. Adobe Stock

Najbardziej znanym efektem działania melisy lekarskiej jest to uspokajające, dlatego ten napar może przydać się przyszłym mamom. Melisa w ciąży jest dozwolona pod pewnymi warunkami.

Melisa w ciąży - na co pomaga

Melisa w ciąży pomaga zwalczyć liczne niedogodności związane z tym stanem. Popularna melisa lekarska pomaga ukoić nerwy, dlatego jest polecana w trudnym emocjonalnie okresie. Warto dodać, że melisa działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Ma jednak więcej zalet, a mianowicie pomaga:

  • walczyć z bólem głowy,
  • łagodzić bóle brzucha (również miesiączkowe),
  • regulować trawienie,
  • zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi,

Melisa w ciąży - jak i ile pić?​

Melisa działa uspokajająco, ponieważ delikatnie wycisza, ale nie powoduje uczucia otumanienia. Melisa w ciąży powinna być spożywanapostaci naparu ze świeżych ziół (najwięcej właściwości leczniczych mają olejki eteryczne zawarte w melisie), ale można również sięgać po napar z suszu lub mieszanki.

Kobiety w ciąży powinny pić maksymalnie 150 ml melisy dziennie, ale nie codziennie (osoby niebędące w ciąży mogą pić nawet 400 ml dziennie). Warto też stosować ją jako przyprawę - cytrynowy posmak i aromat może być ciekawą alternatywą dla np. trawy cytrynowej. Można ją dodawać do sałatek, dań mięsnych, ryb.

Melisa lekarska - właściwości

Melisa lekarska zawiera m.in. trójterpeny, kwasy polifenolowe, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne i olejek eteryczny, który ma działanie uspokajające i żółciopędne (dlatego ułatwia trawienie).

Melisa lekarska to najpopularniejszy gatunek melisy. Ma ona charakterystyczny cytrynowy zapach (dlatego czasem melisa nazywana jest cytrynowym zielem). Do celów leczniczych wykorzystuje się górne części pędów z dobrze wykształconymi liśćmi. 

Optymalną ilością, jaką można przyjąć jej w ciągu dnia są 2 szklanki ciepłego naparu, który przygotowuje się z 2 łyżeczek ziela zalanego szklanką wrzątku (parzymy 10 minut pod przykryciem). Melisę można łączyć z innymi ziołami, przygotowując mieszanki wyciszające, np. z rumiankiem lub zielem krwawnika lub głogu.

Właściwości melisy lekarskiej uwydatnią się nie tylko poprzez jej spożywanie w postaci ziołowego naparu: melisa występuje także w postaci tabletek dostępnych w aptekach, niektórych maściach i kremach. Melisa w ciąży (i nie tylko) może sprawdzić się także w formie olejku melisowego: masaż takim olejkiem lub kąpiel z dodatkiem kilku kropel, to uczta dla zmysłów.

Artykuł pierwotnie opublikowany 22.04.2017.

Więcej o ziołach: Inne zioła na uspokojenie w ciążyMelisa dla niemowlaka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA