Rumianek fot. Fotolia

RUMIANEK pospolity = właściwości, działanie, zastosowanie, w ciąży

Ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczone i przeciwalergiczne. Na co stosować rumianek? Sprawdź!
Marta Wilczkowska / 19.04.2017 11:30
Rumianek fot. Fotolia

Rumianek pospolity to roślina z rodziny astrowatych od lat wykorzystywana w medycynie naturalnej. W lecznictwie i kosmetyce stosuje się kwiaty rumianku, z którym pozyskuje się olejek rumiankowy. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające i przeciwalergiczne. Sprawdź, jakie ma działanie, na co można stosować rumianek, czy jest bezpieczny w ciąży i dla dzieci!

Pospolity rumianek, o niepospolitych właściwościach!

Rumianek to roślina, która w Polsce występuje... no cóż, po prostu pospolicie. Można go spotkać na łąkach i polach, w ogródkach domowych uprawia się go zarówno ze względu na walory estetyczne, jak i właściwości lecznicze.

Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się kwiaty rumianku, z których pozyskuje się olejki lub zaparza (napary, herbaty). Olejek rumiankowy zawiera m.in. chamazulen (może uczulać!), spiroeter, a-bisabolol, flawonoidy, związki kumarynowe i cholinę.

Rumianek ma działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe i przeciwalergiczne. Można go stosować zarówno zewnętrze (np. na stany zapalne skóry) jak i wewnętrznie (przy problemach żołądkowych).

Na co stosować rumianek?

Dzięki swoim właściwościom, rumianek pomaga w leczeniu:

  • infekcji skóry (np. grzybiczych)
  • rumienia
  • oparzeń słonecznych i termicznych I i II stopnia
  • owrzodzeń skóry
  • alergii kontaktowych (skórnych)
  • zapalenia spojówek
  • infekcji gardła i górnych dróg oddechowych (w postaci inhalacji)
  • zaburzeń trawienia, bólów brzucha i innych problemów pokarmowych.

Rumianek pomaga w problemach ze snem i ułatwia gojenie się ran. W kosmetyce wykorzystuje się go na włosy i skórę.

Pamiętaj, że rumianek może uczulać! Przed zastosowaniem rumianku upewnij się, że nie jesteś uczulona na żaden ze składników olejku rumiankowego.

3 pomysły na ziołowe okłady na oczy

Rumianek w ciąży i u niemowląt

Rumianek można stosować również w ciąży i podczas karmienia piersią (oczywiście po upewnieniu się, że nie ma ryzyka alergii). Rumianek może pomóc w walce z opuchlizną nóg a w połączeniu z imbirem z porannymi mdłościami u ciężarnych. U niemowląt, rumianek może być przydatny podczas kąpieli i nacierania, jako inhalacje (pomocniczo) przy leczeniu infekcji lub do picia w postaci naparów i herbatek. Należy jednak pamiętać, że wszystkie środki lecznicze, również naturalne, powinny być stosowane z zachowaniem najwyższej ostrożności i najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Superzioła na przeziębienie. Które wybrać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!