Podręczny atlas roślin leczniczych

Doceń ich możliwości! Zioła w wielu przypadkach mogą zastąpić leki syntetyczne albo wspomóc ich działanie.
/ 04.08.2009 10:00

Fitoterapia to jedna ze sprawdzonych metod leczenia. Mimo że stosuje się ją od tysiącleci, naukowcy wciąż odkrywają nowe, niezbadane dotychczas właściwości ziół. Jak tę wiedzę zastosować w praktyce? Wybraliśmy 14 roślin leczniczych, które warto mieć pod ręką. Podpowiadamy, jak z nich skorzystać, i podajemy przepisy na sprawdzone kuracje. Wszystkie wymienione zioła dostaniesz bez trudu w aptece lub sklepie zielarskim, ale możesz też połączyć przyjemne z pożytecznym i zebrać je sama, np. podczas wakacyjnych wyjazdów. Teraz właśnie, i w nadchodzących miesiącach, rośliny te zawierają najwięcej cennych składników leczniczych, więc jest najlepsza pora na ich zbiór.

Uwaga! Sięgając po zioła, pamiętaj, że samoleczenie ma granice. Gdy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, nasilają lub pojawiają się jeszcze inne objawy, koniecznie zasięgnij porady lekarza.

6 zasad skutecznej terapii
1. Do przyrządzania naparów i odwarów używaj emaliowanych i szklanych naczyń.
2. Nie zażywaj ziół przed żadną operacją. Niektóre mogą np. wzmóc działanie leków stosowanych do usypiania.
3. Przechowuj zioła w temperaturze pokojowej w miejscu suchym i zaciemnionym. Unikaj ich zgniatania.
4. Jeśli jesteś alergikiem, zrezygnuj z zażywania ziół. Część roślin zawiera substancje uczulające.
5. Jeśli długo przyjmujesz zioła, rób co 3 tygodnie 14-dniową przerwę. W przeciwnym razie organizm przyzwyczai się do leczniczych dawek i przestanie na nie reagować.
6. Bez konsultacji z lekarzem nie łącz ziół z innymi lekami. Zawsze informuj go o lekach roślinnych, które zażywasz.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!