Relaks

Poznaj sposoby na relaks

Posprzeczałaś się z partnerem? W pracy miałaś nieprzyjemną rozmowę z szefem? Są proste metody, dzięki którym szybko się odprężysz.
/ 24.11.2009 15:14
Relaks
Niemal każdego dnia zdarzają się sytuacje, które wyprowadzają nas z równowagi. Nie da się tego uniknąć. Nie dopuść jednak, by nieprzyjemny incydent popsuł ci cały dzień. 

1. Usiądź wygodnie. Powoli weź przez nos głęboki wdech, tak abyś poczuła, że twój brzuch się unosi. W takim samym tempie wypuść powietrze przez usta. Wykonując ćwiczenie, skup się na swoim oddechu. Dla ułatwienia możesz w myślach powtarzać: „wdech”, „wydech”. Wykonuj ćwiczenie dowolną ilość razy, najlepiej
do czasu, aż poczujesz się rozluźniona.

2. Wyobraź sobie, że jesteś w swoim ulubionym miejscu, np.: w lesie, nad morzem czy w górach. Przywołaj w myślach krajobraz, przypomnij sobie dźwięki i zapachy. Jeśli masz z tym problem, pomocna może być płyta z muzyką relaksującą. Wsłuchując się przez kilka minut w śpiew ptaków, szum morza czy szelest liści, łatwiej przeniesiesz się w wyobraźni na łono natury.
  
3. Napij się herbatki z melisy. Nie tylko pomoże ci się odprężyć, lecz także złagodzi dolegliwości spowodowane stresem, takie jak bóle głowy i brzucha, sensacje żołądkowe, kołatanie serca. Możesz też skorzystać z gotowych preparatów z wyciągami z tych ziół.
 
4. Wybierz się choć na krótką przechadzkę. Podczas spaceru nie rozpamiętuj w myślach nieprzyjemnego zdarzenia, tylko skup swoją uwagę na przechodniach, mijanych budynkach czy roślinach. Jeśli masz czas, wybierz się na siłownię, basen albo przynajmniej zrób porządki. Wysiłek fizyczny to doskonały sposób na rozładowanie napięcia nerwowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!