Kilka sposobów na uporczywe brodawki

Jak przeciwdziałać i pielęgnować cerę w kontakcie z promieniami słonecznymi?/ fot. Fotolia
Brodawki, inaczej kurzajki, mogą być leczone na kilka różnych sposobów. Verrumal, krem Aldara, wyłyżeczkowanie, elektrokoagulacja a może zamrażanie? Którą metodę wybrać? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, ponieważ brodawki są drugą pod względem częstości występowania chorobą skóry.
/ 21.10.2010 16:04
Jak przeciwdziałać i pielęgnować cerę w kontakcie z promieniami słonecznymi?/ fot. Fotolia

Brodawki to tak naprawdę nazwa kilku różnych chorób wywołanych wieloma podtypami wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wyróżnia się brodawki zwykłe, weneryczne (inaczej kłykciny kończyste) i brodawki stóp. My szczególną uwagę poświęcimy często występującym brodawkom zwykłym.

Czy to brodawki?

Grudki o nierównej powierzchni, pokryte grubą warstwą suchego naskórka. Mają barwę brunatną lub zbliżoną do koloru zdrowej skóry. Ich średnica mieści się w granicach kilku – kilkunastu milimetrów. Najczęściej pojawiają się na palcach rąk, szczególnie w okolicy paznokci. Nie swędzą, ale mogą być bolesne. Zmiany skórne odpowiadające powyższemu opisowi najprawdopodobniej są brodawkami zwykłymi. Wymagają jednak obejrzenia przez dermatologa, który wykluczy inne choroby, w tym raka skóry.

Polecamy: Łagodne nowotwory skóry

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Często usunięcie jednej czy kilku brodawek powoduje samoistne zniknięcie pozostałych. Zjawisko to tłumaczy się pobudzeniem układu odpornościowego. Dlatego nie należy usuwać wszystkich brodawek jednocześnie, ponieważ często oznacza to poddanie się niepotrzebnym zabiegom.

Mechaniczne usunięcie problemu

Brodawki można zlikwidować przez zamrażanie, wyłyżeczkowanie lub elektrokoagulację.

  • Zamrażanie przeprowadzane jest za pomocą ciekłego azotu. Wywołuje to martwicę chorego fragmentu skóry, pozostawia też rankę. Na jej wygojenie potrzeba około 2 tygodni.
  • Wyłyżeczkowanie polega na wycięciu zmiany małym ostrym narzędziem.
  • Elektrokoagulacja natomiast usuwa chore tkanki za pomocą łuku elektrycznego. Wszystkie te zabiegi pozostawiają niewielkie blizny.

Bez śladu

Kurzajki można leczyć za pomocą maści i kremów stosowanych na chorą skórę. Zaletą tej metody jest szansa na uniknięcie blizn i brak konieczności poddawania się jakimkolwiek zabiegom. Wadą jest długi okres leczenia wynoszący do kilkunastu tygodni. Często stosuje się Verrumal, który zawiera kwas salicylowy, 5-flourouracyl i DMSO. Preparat rozpuszcza nagromadzony nieprawidłowy naskórek i zapobiega tworzeniu się nowego. 70 – 80% osób stosujących lek pozbywa się brodawek.

Nowoczesnym, bardzo skutecznym, ale i droższym rozwiązaniem jest Imikwimod – lek przeciwwirusowy zawarty w kremie Aldara. Jego niewątpliwą zaletą jest nieszkodliwość dla zdrowych komórek skóry.

Czytaj także: ABC chirurgii plastycznej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA