W trakcie uprawiania sportu egzamin zdają jednodniowe soczewki kontaktowe. fot. Fotolia

Okulary sportowe – kolorowe szkła

Niebieskie do sportów wodnych, czarne do dyscyplin zimowych, a brązowe lub żółte do treningów na świeżym powietrzu. Kolorowe szkła w okularach sportowych to nie jednosezonowy trend. To dodatkowa wygoda i zabezpieczenie dla naszych oczu.
/ 11.06.2012 17:16
W trakcie uprawiania sportu egzamin zdają jednodniowe soczewki kontaktowe. fot. Fotolia

Na rynku dostępnych jest już kilkadziesiąt modeli barwnych soczewek okularowych, wykonywanych z różnych materiałów, o różnych funkcjach dodatkowych. Do wyboru są również soczewki polaryzacyjne o stałym zabarwieniu w kolorach szarym i brązowym lub też soczewki fotochromowe o zmieniającej się intensywności zabarwienia. Czym należy się więc kierować wybierając najlepsze dla siebie okulary, w których możemy uprawiać różne dyscypliny sportowe? – wyjaśnia Danuta Bernady, specjalista ds. uszlachetniania chemicznego soczewek okularowych w firmie JZO Sp. z o.o..

Różne kolory i materiały soczewek

Przy wyborze okularów istotna jest nie tylko barwa soczewek, ale również materiał, z jakiego są one wykonane, dodatkowe uszlachetnienia oraz kształt i rodzaj oprawy. Jeżeli chcemy być zadowoleni z okularów powinniśmy je dobierać np. do warunków oświetlenia, w jakich będziemy ich używać najczęściej. Jeżeli wykazujemy się dużą aktywnością sportową w różnych dziedzinach, może się okazać, że potrzebujemy kilku par okularów. Pamiętajmy, że soczewki sportowe idealne do gry w golfa w pochmurny dzień już nie będą tak idealne do gry w piłkę na słonecznej plaży.

Soczewki żółte i pomarańczowe

Żółte, pomarańczowe i bursztynowe soczewki o jasnym zabarwieniu, odcinają krótkie promieniowanie niebieskie i dzięki temu stosuje się je w warunkach niedostatecznego oświetlenia, podczas jesiennej szarówki, opadów śniegu, deszczu i mgły. Okulary z tak zabarwionymi soczewkami zapewnią większy kontrast widzenia, rozjaśnią obraz, zredukują olśnienia. Sprawdzą się zarówno w nocy, na sztucznie oświetlonym stoku, jak podczas jazdy rowerem po zacienionym lesie. Jednak wadą tak zabarwionych soczewek będzie to, ze zakłócą nam postrzeganie kolorów natury i nie ochronią nas przed zbyt intensywnym światłem.

Zobacz też: Jakie okulary wybrać do różnego rodzaju sportu?

Różowe okulary

Różowe i czerwone soczewki, poprzez blokowanie nieprzyjemnego, niebieskiego światła, zwiększają kontrast i rozjaśniają obraz przy słabym oświetleniu. Nie wywołują zmęczenia przy długotrwałym noszeniu okularów, a niektórych wręcz nastrajają optymistycznie i poprawiają humor. Dedykowane są do uprawiania sportów na śniegu, sportów wodnych, gdyż wyostrzają kontury poprzez zwiększenie kontrastu przedmiotów oglądanych na białym, zielonym lub niebieskim tle.

Zielone soczewki

Soczewki w okularach zabarwione na kolor zielony, o wybranej intensywności, mogą być dobrym wyborem dla osób spędzających dużo czasu na powietrzu. Redukują olśnienie, poprawiają kontrast i obniżają uczucie zmęczenia oczu. Wadą ich jest natomiast to, że w niewielkim stopniu zakłócają widzenie rzeczywistych kolorów otoczenia.

Okulary przyciemniane – szare, brązowe, czarne

Na szczególną uwagę zasługują barwienia fizjologiczne. Barwienia te oferowane są w trzech kolorach – brązowym, szarym i czarnym, a każdy z nich - w czterech różnych stopniach intensywności barwy. Soczewki tak zabarwione zapewniają widzenie otoczenia bez żadnych zakłóceń. Idealnie nadają się do okularów przeciwsłonecznych. Umożliwiają doskonałą percepcję barw obserwowanych przedmiotów. Gwarantują wierne odtwarzanie odcieni natury np. koloru nieba, wody i roślinności i chronią przed olśnieniem. Doskonałe do sportów uprawianych w jasne, słoneczne dni.

Inne udogodnienia w sportowych okularach

Rozwiązaniem dla tych sportowców, którzy cenią sobie różne aktywności i często zmieniają warunki otoczenia, a nie chcą kupować kilku par okularów - mogą być także soczewki polaryzacyjne, które dzięki specjalnemu filtrowi wygaszą uciążliwe i męczące dla oka odblaski od mokrych i oblodzonych nawierzchni, wody, czy śniegu.

Czasami dobrym wyborem będą soczewki fotochromowe, które automatycznie zmienią stopień zaciemnienia w zależności od warunków oświetlenia. Do wyboru do sportowych okularów stosuje się również powłoki refleksyjne tzw. lustrzane, np. Flash. Tego rodzaju warstwy nakładane na zewnętrzną powierzchnię soczewek, które mogą mieć różne zabarwienie, redukują olśnienie słoneczne i skutecznie zabezpieczają oczy przed nadmierną ilością światła i szkodliwego UV.

Dla wszystkich korzystających z okularów w warunkach silnego nasłonecznienia powłoka lustrzana Flash ma ogromną zaletę – odbijając silne światło słoneczne, zmniejsza zmęczenie oczu i likwiduje uczucie dyskomfortu, wynikającego z gromadzenia się ciepła w przestrzeni pomiędzy okularami a okiem.

Zobacz też: Sportowe okulary korekcyjne

Źródło: kwartalnik IZOPTYKA , www.jzo.com.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!