Soczewki, które zmieniają kolor oczu

Kolorowe soczewki kontaktowe mogą być używane zarówno przez osoby z wadą wzroku, jak i u osób z oczami zdrowymi. fot. fot. Fotolia
Gdy pojawiły się na rynku, powodowały dyskomfort i zaburzały ostrość widzenia, szczególnie jeśli zmiana koloru oczu była diametralna (np. z piwnego na niebieskie). Obecnie nie ma mowy o takim efekcie. Przeczytaj, w jaki sposób możesz eksperymentować ze swoim kolorem oczu.
/ 28.02.2012 20:21
Kolorowe soczewki kontaktowe mogą być używane zarówno przez osoby z wadą wzroku, jak i u osób z oczami zdrowymi. fot. fot. Fotolia

Zmiana koloru oczu – to możliwe

Jeden z niewielu parametrów, określający nasz wygląd zewnętrzny i znajdujący się w dowodzie osobistym, może ulec zmianie. Mowa o kolorze oczu. Dzięki kolorowym soczewkom kontaktowym, nasze oczy mogą zmieniać barwę. Niestety zmiana ta nie jest permanentna, odnosi się jedynie do okresu, w którym będziemy mieć na sobie soczewki kontaktowe. Ma to miejsce dzięki specjalnym filtrom i barwnikom, nałożonym na powierzchnię soczewki.

Soczewki są tylko do korekcji wzroku?

Nic bardziej mylnego. Podobnie jak okulary, soczewki kontaktowe występują także w wersji „zerowej”. Nie mają zatem wpływu na ostrość czy jakość widzenia. Soczewki do zmiany koloru oczu (zwane często soczewkami kosmetycznymi lub kolorowymi) mogą być stosowane także przez osoby, które nie mają wad wzroku.

Zobacz też: Soczewki kontaktowe – potencjalne zagrożenia

Jak długo można je nosić?

Soczewki kolorowe dostępne są w różnych wariantach, określających długość ich noszenia. Zarówno do użycia jednorazowego, jak i do zakładania przez kilka miesięcy. Wszystko zależy od specyfikacji, podanej przez producenta kupionych przez nas soczewek. Pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanego czas użycia, zamieszczonego na opakowaniu – takie używanie może zaszkodzić oku i powodować problemy z używaniem soczewki.

Podkreślić swój naturalny kolor

Jednym z rodzajów soczewek kosmetycznych są soczewki, które intensyfikują naturalny kolor oczu. Nadają się one dla osób, które lubią swoją barwę tęczówki i zależy im jedynie na uwydatnieniu tegoż koloru, nie jego całkowitej zmianie. Efekt ich działania jest naturalny, gdyż zawarta w nich ilość barwnika jest naprawdę niewielka. Są one dostępne w podstawowych odcieniach oczu (morski, fiolet, zielony i niebieski). W przypadku osób, które mają oczy brązowe, piwne lub czarne, soczewki te nie spełnią swojej roli. Zawartość barwnika w ich tęczówkach jest na tyle duża, że dodatkowy barwnik w soczewkach nie da żadnego efektu.

Całkowita zmiana koloru oczu

Dla osób, które nie godzą się ze swoim naturalnym kolorem oczu oraz dla osób ciemnookich, które nie mogą stosować soczewek podkreślających koloru oczu, polecane są soczewki nadające oku zupełnie nowy kolor. Tutaj gama kolorów jest o wiele bogatsza, gdyż obejmuje całą ich paletę – od bieli po intensywną czerń. Poza kolorem, można także wybrać wzór swojego „nowego oka”. Takie soczewki najlepiej spełniają swoje zadanie w warunkach przyciemnionego światła – kiedy źrenica nie musi zbytnio się zwężać. Ryzyko „prześwitywania” naturalnego koloru oczu zmniejsza się do minimum.

Zobacz też: Dobranie odpowiednich soczewek

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA