Jak zatamować krwawienie z rany?

W czasie wykonywania różnych prac domowych istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała, dlatego bardzo ważna jest nauka nakładania opatrunku uciskowego. Najlepiej, żeby jak najszybciej pomógł nam w tym drugi domownik.
/ 29.06.2012 12:32

Z czego robimy opatrunek?

Przy udzielaniu pierwszej pomocy niezbędne jest prawidłowe opatrzenie ran. Do tego celu służą nam odpowiednie materiały opatrunkowe, takie jak: gaza opatrunkowa, chusta trójkątna, czy przylepiec. Natomiast podręczne materiały opatrunkowe to wszystkie dostępne w danej chwili materiały, które są w miarę jałowe i mogą być użyte do tymczasowego opatrunku.

Jak zaczynamy nakładanie opatrunku?

Sam opatrunek uciskowy zakładamy w ten sposób, że po zabezpieczeniu rany (najlepiej sterylną gazą), układamy pakiet gazików oraz wałek z bandaża i mocno zawijamy kolejnym bandażem tak, aby miejsce krwawiące było uciśnięte. Jeśli taki opatrunek przemoknie, należy dowinąć kolejną warstwę.

Zobacz tez: Jak zatamować krwawienie?

Jeśli rana dotyczy kończyny, po zabezpieczeniu opatrunkiem, należy kończynę unieść powyżej poziomu serca. Pamiętaj żeby sprawdzić, czy opatrunek nie jest zbyt mocno założony: jeśli kończyna sinieje, a po uciśnięciu, płytka paznokciowa pozostaje blada i nie zaróżowi się, należy go trochę poluźnić.

Dodatkowe informacje do zapamiętania!

W przypadku krwotoków pierwsza pomoc musi zacząć się od założenia opatrunku uciskowego, bezpośrednio na ranę. Nie stosujemy opasek uciskowych, za wyjątkiem sytuacji, gdy mamy do czynienia z amputacją kończyny. Samemu nie należy szukać oraz wyciągać z  rany  ciał obcych, odłamków kości i tkanek. Należy zachować ostrożność i nie dotykać uszkodzonych miejsc, a także materiałów opatrunkowych, po stronie którą mają przylegać do rany,  zarówno ręką, jak i jakimikolwiek przedmiotami, które nie są jałowe, aby w jak największym stopniu uniknąć zakażenia.

Źródło:tekst i zdjęcia pochodzą z  filmu wyprodukowanego przez infor.tv dla wieszjak.pl z pomocą grupy LUX MED oraz Akademią Ratownictwa grupy LuxMed/us

Zobacz także: Jak założyć opatrunek uciskowy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA