Co oznacza nadmierne zmęczenie?

Jak odróżnić zmęczenie będące wynikiem jesiennego przesilenia od tego, które sygnalizuje poważną chorobę, np. nowotwór, stwardnienie rozsiane, cukrzycę bądź niedoczynność tarczycy?
/ 23.10.2014 10:46

zmęczenie

fot. Fotolia

Które czynniki sprawiają, że czujemy zmęczenie jesienią?

Słabe promienie słoneczne

Jednym z czynników wpływających na poziom naszej energii jest ograniczona ilość słońca. Krótsze dni, dzień spędzany w budynkach przy sztucznym oświetleniu oddziałują na wzrost produkcji melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację naszego zegara biologicznego. Melatonina wprowadza nasz organizm w senność, dlatego jesienią, kiedy jest mniej słońca blokującego jej produkcję, czujemy się bardziej ospali.

Brak aktywności fizycznej

Jak wiadomo aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia, co z kolei korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jednak ze względu na krótsze i chłodniejsze dni nasza motywacja do ćwiczeń spada, dlatego ruszamy się mniej niż w cieplejszych porach roku.

Zamiast czekać na powrót energii, powinniśmy sami prowokować jej przypływ i naszą aktywność zacząć choćby od lekkiego treningu, np. prostych ćwiczeń w domu lub spaceru.  

Zmiany i stres

Czasami powodem odczuwania zmęczenia mogą być pojawiające się w naszym życiu zmiany. Inny niż dotychczas tryb pracy, nowe zdarzenia w życiu prywatnym, często występujący stres bardzo obniżają naszą motywację do działania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nauczyć się panowania nad stresem.

Istnieje wiele metod, które po kilkukrotnym treningu pomagają w zmniejszeniu napięcia, m.in. głębokie oddechy polegające na spokojnych, minimum 5-sekundowych wdechach i wydechach. Więcej praktycznych ćwiczeń relaksacyjnych można znaleźć na portalu edukacyjnym sm24.pl w sekcji „Zapanuj nad stresem”.

Nieodpowiednia dieta

Posiłki ubogie w witaminy i minerały osłabiają nasz organizm. Często korzystając z powszechnie dostępnych „diet cud”, od których aż roi się w internecie, zapominamy, że mogą być one niedostosowane do potrzeb naszego organizmu.

Warto więc korzystać z dostępnych jeszcze jesienią owoców i warzyw, takich jak np.: jabłka, gruszki, buraki, cukinie, dynie.

Brak odpowiedniej ilości snu

Każdy z nas doświadczył na własnej skórze, że im mniej śpimy, tym mniejsza jest nasza wydajność w ciągu dnia. Brak odpowiedniej ilości snu lub niedosypianie powodują słabą regeneracją organizmu po całym dniu pracy.

Czasami warto przed snem wybrać się na krótki spacer, aby dotlenić organizm. 5-10 minut spędzonych na świeżym powietrzu może przyczynić się do łatwiejszego zaśnięcia.

Zobacz też: Jak uniknąć jesiennej chandry?

Jakie choroby może sygnalizować zmęczenie?

W przypadku kiedy niezdefiniowane zmęczenie trwa dłużej niż miesiąc oraz towarzyszą mu dodatkowe objawy, należy zastanowić się, czy nie jest ono sygnałem choroby.

Zdarza się, że odczuwane przez nas znużenie w połączeniu z innymi symptomami może dotyczyć chorób takich jak :

  • cukrzyca, która poza zmęczeniem wywołuje wzmożone pragnienie, szybki spadek masy ciała oraz częstomocz.
  • Niedoczynność tarczycy, której objawami są również m.in. przybieranie na wadze, uczucie zimna, sucha i szorstka skóra.
  • Nowotwór, któremu towarzyszy utrata masy ciała i apetytu, nietypowe bóle i obrzęki.
  • Nieuzasadnione zmęczenie jest również jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (SM), któremu często towarzyszą takie symptomy jak nadwrażliwość na ciepło, drętwienie lub drżenie kończyn czy zaburzenia pracy zmysłów. Według 64% pacjentów z SM to właśnie uczucie zmęczenia jest najbardziej uciążliwym objawem choroby. SM jest chorobą autoimmunologiczną, w której system odpornościowy atakuje elementy mózgu i rdzenia kręgowego, odbierając je jako nieprawidłowe. Spadek energii w stwardnieniu rozsianym może mieć różne formy. Może pojawiać się nagle i sprawiać, że pacjent czuje się jakby był „odłączony od prądu” lub budząc się rano, nawet po dobrze przespanej nocy, czuć się skrajnie wyczerpanym. Istnieją metody, które mogą pomóc zmniejszyć uczucie zmęczenia w ciągu dnia lub zredukować jego powstawanie – można je znaleźć na portalu sm24.pl.

Zmęczenie jest jednym z dominujących objawów występujących u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, który w znacznym stopniu utrudnia pacjentom podejmowanie codziennych aktywności,
a co za tym idzie, wpływa na obniżenie jakości życia. Uczucie zmęczenia jest pierwotnym skutkiem procesu chorobowego, ale na jego nasilenie wpływają również takie czynniki jak: obniżenie nastroju, stres, zmniejszenie efektywności ruchów i spadek aktywności fizycznej. Z tego powodu rozsądnie dawkowana aktywność ruchowa podejmowana podczas procesu rehabilitacji, uwzględniająca indywidualne możliwości i ograniczenia, pozwala zredukować objawy zmęczenia u osób
ze stwardnieniem rozsianym – mówi Urszula Lach, fizjoterapeutka, ekspert portalu sm24.pl.

Jeżeli odczuwasz przewlekłe zmęczenie razem z powyższymi objawami, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię na odpowiednie badania.

Zobacz też: Jak poprawić sobie nastrój jesienią?

Źródło: materiały prasowe On Board/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!