Poprawia zdolności zapamiętywania (m.in. czynności ruchowych i koordynacji), w nocy umysł porządkuje i utrwala informacje - sen pozwala na utrwalanie wspomnień i wiedzy.
Korzystnie wpływa na serce (szczególnie poobiednie drzemki - co najmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny) - o 37% zmniejszają ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej. Drzemka w ciągu dnia łagodzi stres.
Polepsza funkcjonowanie systemu immunologicznego - podczas snu organizm skuteczniej zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne.
Następuje wydzielanie hormonów, które jest uzależnione od rytmu snu - niektóre hormony wydzielają się tylko w czasie snu (hormon wzrostu), a wytwarzanie innych w czasie snu znacznie spada (np. hormon stresu).
Uspokaja się rytm serca, normuje ciśnienie, oddech staje się równomierny, głębszy, odpoczywają oczy, poprawia się stan skóry, zwiększa się ukrwienie skóry oraz zdolność usuwania toksyn.
Niedostateczna ilość snu może sprzyjać: rozwojowi cukrzycy (zwłaszcza przerywany, niespokojny sen); ograniczeniu zdolności koncentracji, zwiększać ryzyko wypadków samochodowych, otyłości (zakłócenia rytmu snu powodują zmiany hormonalne, które pobudzają apetyt); depresjom i stanom lękowym; zaburzeniom stanów emocjonalnych, pogorszeniu sprawności umysłowej (utrudnia to rozstrzyganie wyborów moralnych); spadkowi wydajności w pracy (nawet o połowę).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!