Na depresję częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Nazwa choroby jest często nadużywana i błędnie mylona z krótkotrwałym poczuciem smutku spowodowanym na przykład śmiercią kogoś bliskiego czy bolesnym rozstaniem. Po czym poznać prawdziwą depresję?
Objawy depresji, czyli na co zwrócić uwagę?
Naszą czujność powinna zwrócić na początku stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności, nawet z rzeczy, które do tej pory dawały nam radość: hobby, spędzanie czasu z najbliższymi, rozwijanie zainteresowań itp. Z czasem apatia i obniżony nastrój chorego powodują, że nie ma on ochoty wstawać z łóżka i wykonywać podstawowych czynności, także higienicznych (mycia się czy czesania).
Objawom takim nierzadko towarzyszą myśli depresyjne, poczucie bezsensu, bycia niepotrzebnym, chęć popełnienia samobójstwa, a także lęk, który może z czasem narastać i zmniejszać się.
Jeśli objawy depresji o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu utrzymują się przez 2 do 4 tygodni, powinniśmy zgłosić się do psychiatry. Konsultacji takiej wymaga także każdy przypadek myśli samobójczych.
Jakie są inne symptomy wskazujące na to, że możemy mieć do czynienia z depresją? Zobacz na filmie!
Zobacz też:
Poznaj objawy depresji
Jak wspierać osobę chorą na depresję?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!