Jak skutecznie odmawiać - 3 praktyczne porady

Jak skutecznie odmawiać fot. Fotolia
Masz absolutne prawo odmawiać cudzym prośbom. Jak to robić?
/ 25.02.2016 09:16
Jak skutecznie odmawiać fot. Fotolia

Masz problem z odmawianiem cudzym prośbom? To frustrujące, bo pewnie często robisz rzeczy, na które kompletnie nie masz ochoty! Pora z tym skończyć. Jak skutecznie odmawiać?

1. Stwórz swoją kartę praw podstawowych

Zacznij od stworzenia własnej karty praw podstawowych i pilnuj, aby inni ją respektowali. Mogą się na niej znaleźć np. takie punkty, jak: mam prawo być sobą, wyrażać swoje uczucia, odmawiać, zmieniać zdanie, stawiać siebie na pierwszym miejscu, nie czuć się odpowiedzialną za problemy innych... Niekiedy już samo stworzenie takiej listy pozwala nam uświadomić sobie, że bycie miłym na siłę to pułapka, która czyni życie bardzo niekomfortowym. Teraz możesz przećwiczyć, jak skutecznie odmawiać...

2. Trenuj przed lustrem

Na początek możesz trenować przed lustrem. Spróbuj grać przed nim role, w których nie godzisz się na czyjeś prośby. Kiepsko ci to idzie? Nie zrażaj się niepowodzeniami. Z czasem nauczysz się  mówić "nie" bez niepotrzebnych wyrzutów sumienia, złości czy lęku.

3. Wykorzystaj metodę drobnych kroków

Dalszy trening zacznij najlepiej od małych kroków, np. gdy sprzedawczyni poda ci niezbyt świeżą wędlinę, zdecydowanie odmów zakupu. Poproś ekspedientkę, żeby ukroiła inną. I absolutnie nie czuj się winna z tego powodu. To przecież nie ty źle postępujesz, tylko osoba, która próbuje ci wcisnąć złej jakości towar! Mąż chce, byś uprasowała mu koszulę? Spokojnie powiedz:

Wiesz, sam to zrób, bo ja nie mam teraz czasu.

Brakuje ci sił, aby stale zajmować się rozbrykanym wnuczkiem? Wyjaśnij młodym rodzicom: "Przykro mi, chciałabym dalej wam pomagać, ale jest to niemożliwe. Czuję się coraz bardziej zmęczona". Przekonasz się, że z czasem wyrażanie własnego zdania będzie ci sprawiać coraz mniej trudności.

Na podstawie tekstu Łukasza Wiśniewskiego opublikowanego w "Przyjaciółce"

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Wymyśl swoją pewność siebie!
Zadbaj o siebie – naucz się stawiać granice
Jak powiedzieć o tym, czego oczekujesz?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA