Jak zaburzenia snu wpływają na pracę?

Niedostateczna ilość snu ma istotny wpływ na obniżenie sprawności motorycznej, a co za tym idzie spadek wydajności pracy
Niedostateczna ilość snu ma istotny wpływ na obniżenie sprawności motorycznej, a co za tym idzie spadek wydajności pracy, wzrost ryzyka wypadków oraz pogorszenie funkcji behawioralnych. Zaburzenia snu mają także ścisły związek z powstawaniem przewlekłego zmęczenia. zadbaj o właściwy odpoczynek przed pracą!
/ 19.07.2011 08:35
Niedostateczna ilość snu ma istotny wpływ na obniżenie sprawności motorycznej, a co za tym idzie spadek wydajności pracy

Podział zaburzeń snu

Zmęczenie związane z deprywacją snu zostało ujęte w modelu, który posłużył do próby wyjaśnienia tych zależności (Fletcher, Dawson, 2001). Odwołano się w nim przede wszystkim do skumulowanej deprywacji snu, kontynuowania tej deprywacji i bieżącego wykonywania pracy. Wyodrębniono dwa typy deprywacji snu: skumulowaną i trwałą. Skumulowana deprywacja zachodzi wówczas, gdy częściowa deprywacja snu trwa nieprzerwanie przez jakiś czas. Natomiast trwała (nieprzerwana) występuje w sytuacji, w której osoba jest wybudzana poza ściśle określonym czasem.

Brak snu a zmęczenie

Najbardziej powszechną deprywację snu stanowi jej odmiana skumulowana, w której niewystarczający sen towarzyszy człowiekowi przez jakiś czas. Jednak w badaniach, w których poznaje się związki sprawności z sennością, uznaje się za znaczącą redukcję nocnego snu trwającego do 4–5 godzin (Fletcher, Dawson, 2001).

Eksperymentalnie mierzono trwałą deprywację snu, a wśród wielu różnorodnych wyników uzyskanych w badaniu odnotowano, że silna korelacja między trwałą deprywacją snu a zmęczeniem utrzymuje się przez 48 godzin i dla tego wymiaru czasu zależność ta ma wartość predykcyjną. Rezultaty badań wskazują na wyraźną zależność pomiędzy skumulowaną deprywacją snu a sprawnością psychomotoryczną. Okazało się, że sprawność psychomotoryczna obniża się w związku z deprywacją snu pomiędzy drugim a trzecim dniem ograniczenia snu, natomiast relatywnie stabilnie utrzymuje się pomiędzy trzecim a szóstym dniem, co autorzy tłumaczą możliwością adaptacji do takich warunków i uczenia się sprawnego wykonywania zadań w stanie deprywacji snu (Fletcher, Dawson, 2001).

Zobacz też: Po co człowiekowi sen?

Komu grożą zaburzenia snu?

Badania skupione na problematyce zmęczenia są często odnoszone do stopnia deprywacji snu na tle czasu związanego z rytmem dobowym.

Zmęczenie związane z pracą zawodową nabiera szczególnego znaczenia u pracowników zatrudnionych w tych sektorach gospodarki, w których wykonywana praca wiąże się z odpowiedzialnością za życie drugich osób i własne. Zagrożenie życia związane ze zmęczeniem w największym stopniu dotyczy osób zatrudnionych w szeroko rozumianych środkach transportu i komunikacji, a także operatorów urządzeń przemysłowych (dźwigi, suwnice).

Zwiększone ryzyko wypadków

Pomimo że zmęczenie jest identyfikowane jako największy czynnik ryzyka wypadków właśnie wśród pracowników związanych, ogólnie ujmując, z przemieszczaniem się, okazuje się, że jest ono przedmiotem badań w znikomym stopniu. Ponadto zmęczenie związane z pracą zawodową bardzo rzadko jest analizowane w sposób systematyczny i systemowy. Należy podkreślić, że ilościowy i systematyczny pomiar zmęczenia jest trudny metodologicznie, a ograniczenia natury metodologicznej stanowią dyskusyjne próby uogólnień wyników badań laboratoryjnych, wobec specyfiki różnych, konkretnych miejsc i warunków pracy, które pomiary laboratoryjne, jak wspomniano wcześniej, pomijają lub minimalizują (Fletcher, Dawson, 2001; Lal, Craig, 2001).

Polecamy: Czy objawy zmęczenia zależą od osobowości?

Transport niebezpieczny nocą

Wyniki jednych z pierwszych badań dotyczących problematyki zmęczenia pracowników transportu pracujących nocą ilustrowały zjawisko znacznego zredukowania u nich liczby godzin snu, co wiązało się ze wzrostem senności, obniżeniem czujności, upośledzeniem sprawności funkcji neurobehawioralnych, z potencjalnie wysokim ryzykiem wypadków i urazów, tak zwanych zależnych od zmęczenia. Uznano, że pierwszym krokiem w kierunku poznania związku pomiędzy godzinami pracy a zdrowiem będzie stworzenie podstaw teoretycznych tych zależności i próba konstrukcji modelu uwzględniającego obszar uwarunkowań zmęczenia powiązanego z pracą.

Kiedy męczymy się najbardziej?

We własnych propozycjach teoretycznych Adam Fletcher i Drew Dawson (2001) wyszli z bardzo oczywistego podziału czasu, towarzyszącego każdemu człowiekowi, to znaczy czasu, w którym pracujemy i nie, organizm pracownika zaś porównują do swego rodzaju czarnej skrzynki, nieustannie rejestrującej różne docierające informacje i przekazującej sygnał o zmęczeniu.

Wyniki badań wskazują, że dłużej trwająca praca staje się bardziej męcząca, jeśli jest monotonna, a ponadto zmęczenie kumuluje się i subiektywnie oceniane jest jako większe, kiedy praca jest wykonywana nocą, w porównaniu do wykonywanej w ciągu dnia.

Fragment pochodzi z książki „Zmęczenie a zdrowie i choroba (perspektywa psychologiczna)” Gabrieli Chojnackiej-Szawłowskiej (Impuls, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 20% na markę Dr_Irena_Eris
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Rabat 20% na całą markę Dr Ire... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Online

Rabat 20% na całą markę Dr Irena Eris. Oferta dostępna na www.sklep.drirenaeris.com. Nie łączy się z innymi promocjami, nie dotyczy Prosystem Home Care oraz voucherów prezentowych. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
REKLAMA