Sposoby na stres - praktyczne porady psychologa

Uciążliwy stres potrafi skutecznie przeszkodzić nam w realizacji naszych celów. Dowiedz się skąd bierze się stres i jak go opanować
Marta Wilczkowska / 04.06.2014 07:00

Wszystkich od czasu do czasu dopada zdenerwowanie. Co jednak, jeśli wszechogarniający stres skutecznie przeszkadza w realizacji zamierzonych celów? Agnieszka Szafrańska-Romanów, psycholog z Centrum probalans podpowiada, jak poradzić sobie z negatywnym wpływem zdenerwowania.

Skąd bierze się stres?


Psychologicznie rzecz ujmując stres pojawia się wtedy, gdy wymagania sytuacji zewnętrznej przekraczają możliwości adaptacyjne jednostki. Innymi słowy - gdy stawiane przed nami wymagania są większe, niż nasze możliwości.

Po czym poznać, że stres przestaje działać na naszą korzyść?


Rozmawiając o stresie nie można zapomnieć o jego korzystnej, motywującej roli. Jednak zbyt duża dawka pozytywnego stresu również może negatywnie odbyć się na naszym zdrowiu i psychice. Prowadzi to do fizycznego i psychicznego wyczerpania organizmu, gdzie stres zamiast mobilizować do działania, obezwładnia i zniechęca do podjęcia jakichkolwiek prób wybrnięcia z sytuacji.

Jak opanować stres?


Gdy nagle zostajemy postawieni w sytuacji stresowej warto zrobić kilka kroków, które pomogą opanować zdenerwowanie. Co możesz zrobić?
  • weź kilka głębokich oddechów - dzięki temu dotlenisz mózg i zregenerujesz siły do dalszego działania
  • odetnij się od sytuacji - wyjdź na krótki spacer lub idź na kawę. Spojrzenie na problem z dystansu pomoże Ci uspokoić myśli
  • pomyśl o czym przyjemnym - zamknij oczy, uspokój oddech i spróbuj skupić myśli na czymś przyjemnym.
Jeśli często jesteś narażona na stresujące sytuacje, warto zaplanować długofalową strategię radzenia sobie ze stresem, np. poprzez ruch czy aromaterapię.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA