Tego młodzi boją się najbardziej. Wskazują jedno główne zmartwienie

Tego młodzi boją się najbardziej. Wskazują jedno główne zmartwienie fot. Adobe Stock, Mniej
Lęk jest obecny w życiu młodych ludzi. Jedynie 1,5 proc. osób w wieku 18-35 lat niczego się nie boi. Czego najbardziej boją się młodzi? Według raportu UCE Research i Risify młode osoby najczęściej martwią się o swoje finanse i wzrost kosztów życia. Zdaniem ekspertów wyniki badań nie są zaskakujące.
/ 01.08.2024 14:01
Tego młodzi boją się najbardziej. Wskazują jedno główne zmartwienie fot. Adobe Stock, Mniej

Polacy w wieku 18-35 lat najbardziej obawiają się braku pieniędzy - wskazuje tak 47,4% badanych.

Spis treści:

  1. Czego młodzi boją się najbardziej?
  2. Skąd te obawy młodych?
  3. Jak radzić sobie z lękiem?

Czego młodzi boją się najbardziej?

Na pierwszym miejscu obaw osób w wieku 18-35 lat znalazła się obawa o brak pieniędzy – tę opcję zaznaczyło 47,7 proc. badanych.

Lęk o brak pieniędzy częściej wskazują kobiety niż mężczyźni (49,3 proc./45,3 proc.). O pieniądze najczęściej obawiają się osoby ze wsi oraz małych miejscowości (do 5 tys. mieszkańców) – 54,4 proc. Lęk ten dotyczy szczególnie Polaków z miesięcznym dochodem netto w wysokości 1000-2999 zł (54,9 proc.) i ze średnim wykształceniem (51,6 proc.).

Na drugim miejscu znalazł się lęk o wzrost kosztów życia – wskazało go 27 proc. badanych. Kolejne miejsce zajęła obawa o utratę pracy lub możliwości zarobkowania – 24 proc., rosnące ceny w sklepach – 23,9 proc. i wysokie podatki- 23,6 proc.

Skąd te obawy młodych? 

Te wszystkie obawy odzwierciedlają trudną sytuację ekonomiczną młodych ludzi. Wskazują na niestabilność finansową i niepewność na rynku pracy, z którą muszą się mierzyć. Młodzi ludzie często dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, co wiąże się z niższymi zarobkami i mniejszymi możliwościami oszczędzania. Wysoka inflacja, rosnące koszty życia i podatki dodatkowo obciążają ich budżety. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że młode osoby coraz częściej odczuwają duży stres związany z finansami, co może wpływać na ich decyzje życiowe, w tym związki i rozwody

– zauważa psycholog Patryk Rzepka, jeden ze współautorów raportu z platformy RISIFY.pl cytowany w komunikacie.  

Jego zdaniem młodzi potrzebują możliwości zwiększenia dochodów, aby lepiej planować swoją przyszłość i zmniejszyć stres związany z finansami.

Młodzi ludzie się boją

Jedynie 1,5 proc. Polaków w wieku 18-35 lat niczego się nie obawia.

Fakt, że tylko 1,5% ankietowanych zupełnie niczego się nie boi, wskazuje na powszechną obecność lęków w codziennym życiu młodych ludzi. Wynik badania nie jest zaskakujący, ale jednocześnie pokazuje, jak bardzo młodzi ludzie potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z ich obawami

– mówi psycholog Patryk Rzepka.

Lęk jest  powszechnym odczuciem. Jak radzić sobie z lękiem? Pomocne mogą być przy tym znalezienie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, techniki relaksacyjne czy podtrzymywanie więzi międzyludzkich. Czasem dobrze jest też wybrać się do psychologa bądź psychiatry, którzy pomogą nam poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Raport pt. „Czego boją się młodzi Polacy? Edycja I 2024” powstał na podstawie badania sondażowego, przeprowadzonego metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na próbie 808 Polaków w wieku 18-35 lat. Autorami raportu są eksperci z platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH i platformy psychoterapii RISIFY.pl. 

Czytaj także:
„Wpadłem w finansowe tarapaty, więc wziąłem pożyczkę na dziecko. Z chciwości straciłem pieniądze i córkę”
Tanatofobia - lęk przed śmiercią. Opis, przyczyny, leczenie
Strach przed liczbą 13, dziurami, kwiatami lub mgłą. Oto najdziwniejsze fobie

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA